سیم و کابل | قیمت کابل و سیم برق ساختمان و صنعتی - نیروکابل

سیم و کابل

لیست قیمت، و فروش مستقيم کلیه محصولات سیم و کابل برق ساختمانی و صنعتی را در فروشگاه اینترنتی نیرو کابل مشاهده نمایید.

تمامی محصولات برند های سیم و کابل دارای درصد تخفیف می باشد

برای آگاهی از لیست قیمت شرکت های فعال در زمینه تولید سیم و کابل بر روی همان برند در قسمت بالا کلیک نمایید

با ما در تماس باشید  02133989040

بررسی تخصصی انواع سیم و کابل برق

سیم و کابل را می توان از قسمت های اصلی و بخشی جدانشدنی در صنایع برق دانست که وظیفه اصلی این بخش از محصولات انتقال جریان الکتریسته از نقطه ای به نقطه دیگر می باشد.

صنعت سیم و کابل بیشینه ای بیش از 130 سال دارد، در ابتدا و در دهه 1880 سیم و کابل ها با روکشی از جنس لاستیکی ساخته می شدند که در مقابل نفوذ آب دوام  و عایق مناسبی ارائه می دادند. اما با گذشت چند سال و با پیشرفت تکنولوژی جنس لاستیک استفاده شده به جنس ماده ای که با نام باکلیت (ساخته و تولید شده از طریق فتوسنتز) شناخته می شود تغییر یافت و از طرف دیگر شبکه هایی با ولتاژ بالا نیز دوران خود را آغاز کرده و در سال 1898 اولین سیم و کابل 10kv سه رشته به جهت تامین برق و انتقال الکتریسیته،  شبکه متناوب سه فاز ساخته شد. سیم های برق یا کابل برق هر کدام در گروه جداگانه به دسته های مختلفی تقسیم می شوند و انواع مختلفی دارند و در قسمت سیم برق به سیم افشان، سیم نیمه افشان و سیم مفتول همچنین در قسمت کابل برق به کابل افشان، 

کابل نیمه افشان  و کابل مفتول دسته بندی می شوند. در سیم های برق از دو جنس آلومینیوم و مس استفاده می شود. در آغاز اغلب کابل تولیدی توسط کارخانه ها و شرکت ها از مس به عنوان جنس هادی استفاده می کردند اما با گذشت زمان، افزایش جمعیت و به طبع افزایش تقاضا و از سمت دیگر کاهش منابع طبیعی که شامل معادن مس هم می شود موجب گران شدن این فلز شد، بالا رفتن هزینه تمام شده سیم و کابل هایی که از فلز مس به عنوان هادی خود استفاده کردند شرکت ها را بر آن واداشت تا برای تثبیت وضعیت خویش در بازار و نگه داشتن میزان فروش این دست از محصولات به دنبال جایگزینی مناسب برای این فلز باشند،

 به همین جهت فلز آلومینیوم به دلیل نزدیکی مشخصات با فلز مس به عنوان جایگزینی مناسب انتخاب شد. اما نباید این نکته را نیز در نظر نگیریم که فلز آلومینیوم اگرچه در قسمت مشخصات بسیار نزدیک فلز مس است اما انتقال انرژی الکتریکی توسط این فلز هم اکنون نیز به میزان انتقال جریان الکتریکی توسط فلز مس نمی رسد. از سویی میان کاربران و مصرف کنندگان انواع مختلف کابل یا انواع مختلف سیم برق این شایعه وجود دارد که از دید کیفی آلومینیوم با مس فاصله بسیار زیادی دارد و این مسئله اشتباه می باشد. اگرچه از نگاه انتقال جریان فلز مس برتری دارد اما از دید سایر مشخصات  مس برتری خاصی در مقابل آلومینیوم ندارد

انواع کابل برق صنعتی

برای نام نهادن بر روی کابل برق از حروفی استفاده می شود و این اسامی حروف نیز بر اساس فاکتور هایی از جمله شکل هادی، جنس هادی و نوع عایق و روکش بکار رفته در این کابل ها بصورت زیر تقسیم می شوند.

این حروف به شکل لاتین و انگلیسی هستند.

حرف اول N که نمایانگر موضوع استاندارد می باشد این حرف برای کابل یا سیم برق که تحت استاندارد vde کشور آلمان ساخته و تولید می شوند بکار می رود.

حرف بعدی y که به روکش و عایق کابل یا سیم اشاره می کند و در اینجا به روکش ساخته شده از ماده پی وی سی (pvc) اشاره می نماید.

حروف بعدی s , f , a و m که هر یک به ترتیب از علائم نشان دهنده علامت سیم های مخصوص، علائم سیم های به شکل نرم شده، علامت کاربرد سیم کشی در درون لوله ها و در نهایت حرف m نمایانگر مقاومت سیم مورد نظر در مقابل رطوبت می باشد.

سیم برق در کنار کابل برق از نمونه وسائلی به شمار می روند که هر یک از آنها در اندازه های مختلفی تولید و به بازار عرضه می شوند.

لیست قیمت سیم و کابل برق بطور کلی از دو قسمت لیست قیمت کابل برق و لیست قیمت سیم برق تشکیل می شود.

قیمت سیم بر مبنای انواع مختلفی از مولفه ها مانند میزان ضخامت عایق بکار رفته در سیم یا کابل ، نوع عایق استفاده شده در سیم و کابل ،اندازه و سایز سیم تولید شده و نوع سیم یا کابل برق تعیین می گردد.

Power Cable

قیمت کابل برق

شکل قیمت کابل برق برق اغلب در سایز و اندازه های کوچکتر بیشتر در کلاف های صد متری و در اندازه های بزرگتر و تعداد رشته بالاتر بصورت متراژ کم تر اعم از ده متر، پانزده متر و غیره صورت می پذیرد به طبع قیمت سیم برق یا کابل برق مورد نظر که از تعداد رشته بیشتر و اندازه بزرگتری بهره می برد قیمت بالاتری نیز دارد. البته نباید این موضوع را نیز نادیده گرفت در هر یک از اندازه ها بنا بر نیاز مصرف کننده امکان خرید کابل برق و همچنین خرید سیم برق در اندازه های سفارشی وجود دارد.

انواع سیم برق ساختمانی

در مبحث کاربرد کابل و سیم به علت وجود تنوع زیاد میان این سری از محصولات، در کاربرد نیز از کابل برق در موارد بسیاری استفاده می شود. از کابل nya، سیم برق به شکل تک لایه با عایقی از جنس پلاستیک به منظور سیم کشی ساختمان ها، از کابل nyaf، سیم برق از نوع افشان با جنس پلاستیک به منظور سیم کشی ساختمان، از کابل nsya، یا سیم های برق مخصوص و ویژه به منظور بکار گیری در سیم کشی ساختمان های مسکونی و اداری، از کابل nym، نوعی از سیم کابل که در مصارفی مورد استفاده قرار می گیرند.

 که نیاز سیم و کابل مورد نظر می بایست در مقابل رطوبت مقاوم باشند، از کابل nyz، نوعی از سیم برق که مصارف آن اغلب در لوازم خانگی و نیز تامین و انتقال جریان در محصولات روشنایی است. از کابل nyaf، سیم هایی که به منظور تامین انرژی انواع مختلف لوستر ها و نیز چراغ ها مورد استفاده قرار می گیرند، از کابل nyfaz، سیم برق که به شکل دو رشته موجود می باشند و در مصارف روشنایی با حالت دو لایه بکار می روند و در آخر کابل های y و t که هر یک از آن ها به ترتیب در مخابرات جهت مکالمه و سیم های کواکسیال کاربرد دارند.

قیمت سیم برق

امروزه شرکت ها و کارخانجات مختلفی اقدام به تولید کابل برق با سطح کیفی و کمی مطلوب می نمایند که از نمونه این شرکت ها می توان به شرکت  البرز، شرکت خراسان افشارنژاد ، شرکت کابل مشهد و نیز دنیای کابل پاسارگاد اشاره کرد.

پس از پایان کار بخش تولید سیم های برق نوبت به بخش عرضه و فروش کابل برق می رسد. مصرف کنندگان می بایست در هنگام خرید انواع مختلف کابل های برق نکاتی را رعایت نمایند و از خرید کابل برق غیر استاندارد جدا خودداری کنند چراکه طبق آمار منتشر شده توسط سازمان آتش نشانی کشور، بیش از 50 درصد آتش سوزی های رخ داده در کشور به علت استفاده و بکار گیری از سیم و کابل برق استاندارد می باشد. بسیاری از شرکت ها به دلیل جلوگیری از فروش سیم و کابل برق غیر استاندارد و کاستن از آمار انتشار یافته توسط سازمان آتش نشانی بیش تر فروش کابل برق و فروش سیم برق را در فروشگاه ها و مراکز معتبر و در راستای حمایت از حقوق مصرف کنندگان انجام می دهند.

بهترین برند سیم و کابل ایرانی کدام است؟

The best brand of wire and cable

همانطور که در بالاتر نیز به آن اشاره کردیم طبق آمار های انتشار یافته میزان درصد علت زیادی از آتش سوزی ها در کشور مربوط به استفاده از کابل غیر استاندارد می باشد لذا خرید کابل برق با رعایت و دانستن تعدادی نکات و پیروی از آن ها می توان علاوه بر داشتن خریدی مطمعن، از اتفاقات ناگوار بعدی و نیز خسارات و زیان های گاه جبران ناپذیر جلوگیری کرد.

همواره به مصرف کنندگان و خریداران هر نوع کابل برق توصیه به خرید از مراکز معتبر فروش سیم برق می شود چراکه این مراکز تحت نظر سازمان ها کنترلی دولت برای فروش لوازم هستند و به طبع محصولات موجود همانند سیم کابل در این مراکز از استاندارد های لازم آن دسته از محصولات خریداری شده  برخوردار می باشد. از سویی دیگر شرکت های سازنده و تولید کننده انواع کابل خود را موظف می دانند تا به جهت حفظ و تکریم مشتریان خویش در تمام اوقات محصولاتی با کیفیت و مطابق استاندارد های روز جهانی را به بازار این صنعت بزرگ عرضه کنند و رضایت مصرف کنندگان و رتبه و جایگاه بهتری را کسب نمایند همچنین بر طبق اصول و اهداف کاری خویش منطقه یا حوزه عرضه محصولات و میزان و تعداد محصولات خویش از جمله سیم و کابل برق را افزایش دهند.

نیرو کابل نماینده برند های سیم و کابل

امروزه با تشکیلات سازمانی و نظارت آن ها بر تولید که از مهم ترین و مطرح ترین این سازمان ها می توان به سازمان ملی استاندارد ایران اشاره کرد از تولید به میزان قابل توجهی از کالاهای غیر استاندارد کاسته نشده و شاید یکی از دلایل این مبحث مربوط به ارزان تر بودن اینگونه محصولات و همچنین وجود خریداران و فروشندگان این چنین از محصولات دانست.

انواع سیم برق غیر استاندارد اغلب در زیر پله ها و بدون هیچ نظارت و یا کنترل کیفی تولید می شوند. این شکل از محصولات غیر استاندارد که متاسفانه در بازار نیز به وفور یافت می شود به علت برخورداری از مواد بی کیفیت در ماهیت و شکل ساخته شده خود، نه تنها مورد تایید و مطابق استاندارد های روز نیستند بلکه در مواردی استفاده از آن ها خطر زا و خطرات جانی و خسارات مالی به همراه دارد.

مصرف کنندگان در زمان خرید می بایست توجه نمایند که هادی مس بکار رفته در سیم برق مورد نظر کاملا درخشان و نزدیک به رنگ زرد بوده و عاری از هرگونه لکه یا خطوط سیاه رنگ که نشان از بکار گیری فلز آهن در هادی کابل مورد نظر دارد باشند.

اکنون در تولید سیم و کابل برق بطور کلی 6 مرحله وجود دارد تا سیم برق مورد نظر ساخته شود و این مراحل شامل مرحله نازک کاری، مرحله دوم آنیل کاری، مرحله سوم بانچ که در این مرحله سیم های مسی یا آلومینیومی بر روی یکدیگر تابانیده می شوند، مرحله چهارم عایق کاری و ایجاد روکش مناسب بر روی کابل برق، مرحله پنج شامل اکسترودر کابل که به آن روکش زنی نیز گفته می شود و در نهایت مرحله ششم یا همان دسته بندی می شوند.

اگر بخواهیم به شکلی مختصر درباره هر کدام از مراحل نام برده شده توضیح کوتاهی ارائه دهیم باید بگوییم مرحله اول توسط دو دستگاه نازک کن با نام های راد و فاین صورت می گیرد بطور مثال در این مرحله توسط دستگاه راد یک سیم مفتول مسی با سایز و اندازه هشت میلی متری به یک سیم مفتول مسی با اندازه ی حدودی 1.5 میلی متر تبدیل می شود

و سپس توسط دستگاه فاین سیم با اندازه سفارش شده توسط مشتری تولید می شود. پس از تولید مفتول ها توسط دستگاه فاین آن ها به تعداد تعیین شده که حداقل 54 قرقره می باشد در کنار یک دیگر قرار گرفته و درون کوره آنیل قرار می گیرند. در مرحله بعدی یا همان مرحله سوم از تجهیزاتی به نام بانچر استفاده می شود که توسط این دستگاه قرقره مفتول های آماده شده از مرحله پیشین بر روی یکدیگر قرار می گیرند. در مرحله بعد رشته مفتول های روی هم قرار گرفته به عنوان مواد اولیه در کنار گرانول روکش مورد استفاده قرار می گیرند

باید توجه داشت در صورتی که ماده نهایی بدست آمده سیم باشد به شکل مستقیم وارد مرحله ششم و بسته بندی می شود اما اگر ماده نهایی زیره کابل باشد می بایست بر روی قرقره های ویژه ای جمع شوند تا در مرحله به نام استرندر بکار گرفته شوند. در مرحله بعدی زیره های به شکل استرند شده در کنار گرانول عایق و ماده تالک به حالت پودر شده به عنوان مواد اولیه دستگاهی به نام اکسترود به جهت عایق زنی که به آن عمل روکش زنی سیم یا روکش زنی کابل نیز گفته می شود، 

مورد استفاده قرار می گیرند و در انتها که مربوط به بسته بندی سیم  ها و یا کابل برق می شود محصول نهایی پس از عبور از مراحل گفته شده طبق درخواست و سفارش مصرف کننده در متراژ و شکل مورد نظر بسته بندی می شود. در کارخانه ها و شرکت های امروزی پیش از عرضه واحد تست و کنترل کیفیت کابل درخواستی یا سیم درخواستی توسط مصرف کننده را بر اساس مولفه های تعیین شده سازمان ملی استاندارد مورد بررسی قرار میدهد همچنین تمامی مواد اولیه مصرفی در سیم و یا کابل همواره باید مرغوبیت و کیفیت داشته باشند.

09121775907
نیاز به کمک دارید؟ پیام دهید