لیست قیمت تابلو برق - قیمت خرید تابلو برق ساختمان و صنعتی | نیروکابل Example Site - Frequently Asked Questions(FAQ)

تابلو برق یا همان پنل کنترل چیست؟

تابلو برق محفظه ای است که همه سوئیچ های برقی واقع شده اند. هر یک از مدارها دارای یک اهرم است که می توان آن را "روشن" یا "خاموش" روشن کرد. هر شکن باید برچسب خود را داشته باشد تا شما بتوانید منطقه مورد نظر خانه را شناسایی کنید. اگر شما در یک خانه قدیمی زندگی می کنید، پنل کنترل خاصی معمولا وجود ندارد و تنها از فیوزها برای کنترل برق استفاده می شود. امروزه شرکت های بیمه برای بیمه آتش سوزی وجود پنل کنترل به همراه اهرم هدایت را الزامی می دانند. مدار اصلی معمولا دارای اهرمی بزرگتر از بقیه می باشد و برای قطع کل جریان ورودی به خانه می باشد.

اهرم ها یا همان سویچ ها هر کدام دارای قدرت انتقال متفاوتی از نیرو برق هستند مثلا اهرمی با قدرت انتقال 120 ولت برای استفاده از چراغ ها و تلویزیون ها و غیره کاربرد دارد. یک سویچ 240 ولتی برای لوازم خانگی بزرگتر با قدرت بیشتر طراحی شده ماننده: اجاق گاز یا خشک کن الکتریکی طراحی شده است.

تابلو برق یا همان پنل کنترل چیست؟

حتما بخوانید: لیست اخرین قیمت تابلو برق های صنعتی و ساختمانی و اجزای تابلو برق نیرو کابل

قطع شدن ناگهانی اهرم ها

همانطور که در بالا توضیح دادیم اگر بیش از ظرفیت هر کانال در پنل کنترل استفاده شود امکان قطع شدن ناگهانی برق وجود دارد. مثلا اگر بصورت همزمان از خشک کن، فریزر،تلوزیون و مایکروویو استفاده کنید. حتی اگر آنها در اتاق های مختلفی قرار داشته باشند. ممکن است در یک مدار باشند و این باعث استفاده بیش از حد از مدار مربوطه شده و باعث قطع برق می شود.

رفع مشکل قطعی ناگهانی در تمام یا قسمتی از اهرم های تابلو برق

حتما بخوانید: راهنمای خرید کابل برق نیروکابل

رفع مشکل قطعی ناگهانی در تمام یا قسمتی از اهرم ها

  • خاموش کردن دستگاه های برقی در منزل
  • محل تابلو برق را در منزل پیدا کنید (در آپارتمان ها معمولا نزدیک درب وردی قرار دارد)
  • اهرم انتقال برق مورد نظر را از روی اتیکت آن پیدا کرده و آن را یک بار روشن و خاموش کنید.

معمولا پس از طی کردن این مراحل برق وصل می شود و می توانید از وسایل برقی خود استفاده کنید. فقط باید توجه داشته باشید که از همه آن ها بصورت همزمان استفاده نکنید.

دستورالعمل نگهداری

همانند هر چیزی در خانه نگهداری و حفظ تابلو برق نیز امری مهم و حیاطی در خانه می باشد. در زیر به مواردی که باید در مورد نگهداری از پنل کنترل رعایت شود می پردازیم.

بسته بودن در پوش پنل کنترل

همیشه مطمئن شوید که درپوش پنل کنترل کاملا بسته می باشد تا از ورود گرد و غبار و آسیب های دیگر به آن جلوگیری شود.

سرویس تابلو برق بصورت دوره ای

هر سه سال یک بار بصورت منظم تابلو برق باید تمام اتصالات درون تابلو برق بررسی شوند. پوشش پنل کنترل را برداشته تمام اتصالات موجود را بررسی و از عدم وجود درجه حرارت بالا و غیر معمول اطمینان حاصل کنید. در صورت احساس گرما کلید اصلی را خاموش کنید و با متخصصین و یا شرکت توذیع برق خود تماس بگیرید تا کارشناسان برق آن را بررسی کنند.

طول عمر تابلو برق

اکثر مردم فکر می کنند زمانی که خانه را خریداری می کنند. تابلو برق ها بصورت مادام العمر کار می کنند و هیچگاه از بین نمی روند. اما این چنین نیست و با افزایش سطح استفاده روی کار کرد تابلو برق اثر مستقیم دارد حتی رطوبت، گرد و غبار بیش از حد می تواند یک عامل برای کوتاه کردن عمر تابلو برق ها باشد. اگر تمام موارد نگهداری را به خوبی نگهداری و حفظ کنید و بطور منظم کارکرد آن بازبینی شود می توانید سال های سال بدون هیچ مشکلی از آن استفاده کنید.

اگر نیاز پیدا کردین که از وسایل برقی بیش از حدکثر فشار تحمل تابلو برق استفاده کنید می بایست با برقکار تماس بگیرید تا تغییرات لازم را عمال کند.

طول عمر تابلو برق

حتما بخوانید: معرفی دقیق و کامل اجزای تابلو برق صنعتی و ساختمانی

اجزای تشکیل دهنده تابلو برق :

تجهیزات الکتریکی: لوازم الکتریکی که در تابلو استفاده می شود . عبارتست از کلیه اجزایی که در مدار الکتریکی قرار می گیرند . ( به غیر از قسمت ارتباطات)

کنتاکتور : عامل قطع و وصل مدار فرمان از راه دور

بی متال : جهت فرمان قطع در اثر عبور جریان زیاد

انواع رله ها : جهت ارسال فرمان قطع یا وصل در اثر عوامل مختلف و خطاهای گوناگون ( از قبیل رلۀ کنترل فاز ، رلۀ کنترل بار ، رلۀ زمانی یا تایمر و غیر…)

انواع کلیدها : جهت قطع و وصل مدار ( از قبیل کلیدهای سلکتوری ، غلتکی ، بوش باتون ، میکروسوئیچ ، فلوتر سوئیچ و غیره … )

تجهیزات اندازه گیری : جهت محاسبۀ پارامترهای متغییر ( نظیر آمپرمتر ، ولتمتر ، واتمتر ، فرکانس متر ، کسینوس فی مترمتر)

ترانس جریان یا سی تی و ولتاژ یا پی تی : جهت کاهش یا افزایش جریان یا ولتاژ

بدنه : قسمت فلزی که تجهیزات را محصور می کند.

ارتباطات : ارتباط تجهیزات توسط هادی ها برقرار می‌شود . ( مثل سیم ، شینه ، کابلشو و غیره …)

کلیۀ فعالیت قسمت های وایرینگ و شینه کشی جزء این دسته محسوب می شوند که به دو گروه ارتباطات انعطاف ناپذیر ( شینه ها ) و ارتباطات انعطاف پذیر ( سیم و کابل ) تقسیم می شوند.

اجزاء تشکیل دهنده تابلو برق :

حتما بخوانید: سیم و کابل ساختمان

 انواع تابلو برق

  •  صنعتی
  •  ساختمان یا خانگی

راهنمای خرید تابلو برق

برای اطلاع از قیمت، مشاوره رایگان و سفارش  این محصول از نیروکابل مرکز تخصصی فروش انواع کابل و تابلو برق می توانید با شماره ی 09121775907 تماس بگیرید.

راهنمای خرید تابلو برق

برای رفتن به قسمت سیم و کابل مخابراتی اینجا کلیک کنید.

لیست قیمت تابلو برق

لیست قیمت و فروش مستقيم کلیه محصولات و تجهیزات تابلو برق ساختمانی و صنعتی در فروشگاه اینترنتی نیرو کابل. 

برای دریافت راهنمایی و مشاوره رایگان جهت سفارش هر یک از محصولات سیم و کابل خراسان با ما در تماس باشید  0213398904009121775907

تجهیزات تابلو برق صنعتی

تابلو برق یا همان پنل کنترل محفظه ای است که همه سوئیچ های برقی واقع شده اند. هر یک از مدارها دارای یک اهرم است که می توان آن را “روشن” یا “خاموش” روشن کرد. هر شکن باید برچسب خود را داشته باشد تا شما بتوانید منطقه مورد نظر خانه را شناسایی کنید. اگر شما در یک خانه قدیمی زندگی می کنید، پنل کنترل خاصی معمولا وجود ندارد و تنها از فیوزها برای کنترل برق استفاده می شود. امروزه شرکت های بیمه برای بیمه آتش سوزی وجود پنل کنترل به همراه اهرم هدایت را الزامی می دانند. مدار اصلی معمولا دارای اهرمی بزرگتر از بقیه می باشد و برای قطع کل جریان ورودی به خانه می باشد. اهرم ها یا همان سویچ ها هر کدام دارای قدرت انتقال متفاوتی از نیرو برق هستند مثلا اهرمی با قدرت انتقال 120 ولت برای استفاده از چراغ ها و تلویزیون ها و غیره کاربرد دارد. یک سویچ 240 ولتی برای لوازم خانگی بزرگتر با قدرت بیشتر طراحی شده ماننده: اجاق گاز یا خشک کن الکتریکی طراحی شده است.

تابلوی برق در حقیقت یک محفظه می باشد که تجهیزات الکتریکی را در بر می گیرد و البته تابلو ها می توانند در بر گیرنده تجهیزات پنیوماتیک نیز باشند مانند شیر های برقی ، کمپرسور و ….

به طور کلی لازم به ذکر است که جهت فراگیری فنون مربوط به تابلوهای برق نیاز به فراگیری چندین آیتم اصلی می باشد که در ذیل به اختصار عنوان می کنم:

1- اصول کلی و استانداردهای مربوط به تابلو های برق و محفظه های الکتریکی مانند درجه حفاظتی IP و درجه بندی جداسازی محفظه ها Segregationو مقابله با عوامل جوی و …
2- اصول تخصصی در مورد تابلو های برق ، مقادیر نامی مانند ولتاژ و جریان نامی و ..
3- آشنایی با تجهیزات الکتریکی و عملکرد آنها و نحوه انتخاب صحیح آنها
4- آشنایی با تاسیسات الکتریکی وآُشنا با محاسبات مربوطه
5- آشنایی با دروسی مانند رله و حفاظت سیستم ها – طرح پست الکتریکی و …
6- آشنایی با طراحی مدارات فرمان و کنترل و لاجیک

جهت فراگیری هر یک از فنون یاد شده لازم است به صورت جداگانه اقدام به فراگیری نمود. البته وقتی تنها در مورد تابلو های برق صحبت به میان می آید آیتم های یک و دو فوق الذکر بسیار پررنگ تر می باشند. البته در حرفه تابلو سازی علوم مهم دیگری نیز نقش دارد که از نام بردن کلیه آنها صرف نظر می کنم مانند علم ارگونومی. به صورت کلی در مورد تابلو های برق اصول کلی و استاندارد و همچنین تعاریف کلی وجود دارد و بسیار حائز اهمیت است مثلا نوع تابلو از نظر ساختمان آنها به عنوان مثال تابلوهای ایستاده – دیواری – میزی – رک و … و هر یک از آنها ساختمان منحصر به فردی دارند و کاربرد آنها نیز متفاوت است.

همین جا لازم است به این نکته اشاره کنم که تشریح کلیه مسائل مربوط به تابلو های برق در این وبلاگ غیر عملی است ولی با توجه به تقاضای بسیار دوستانم در پست های بعدی مطالبی را به اختصار بیان خواهم کرد و دوستان علاقه مند با توجه به راهنمایی های من می توانند در این زمینه تحقیق کنند واطلاعات لازم را بدست آورند و البته می توانند سوالات تخصصی خود را در کامنت ها عنوان کنند و من نیز در صورت امکان راهنمایی خواهم کرد. در این راستا قصد دارم نرم افزار ها و جزوات و لینک های مربوطه را نیز معرفی نمایم.

تابلو برق ساده

تابلو برق کوچک

مراحل ساخت تابلو برق صنعتی

تجهیزات مورد استفاده در تابلو برق

هر دستگاه بچینگ دارای یک تابلو برق می باشد ، تابلو برق دربرگیرنده قطعات الکتریکی دستگاه بچینگ می باشد که وظیفه کنترل نمودن تجهیزات بکار رفته در سیستم دستگاه بچینگ را در حالت دستی یا اتوماتیک بر عهده دارند  که می تواند در سایز ها و شکل های مختلفی ساخته شود.

در دستگاه بچینگ بیشتر از چه نوع تابلو برق هایی استفاده می شود ؟
در دستگاه بچینگ ها معمولا از ترکیب تابلو برق ایستاده و پیانویی بصورت همزمان ( که این دو تابلو توسط کابل های فرمان به هم متصل می باشند و یا فقط یکی از این دو ، تابلو ایستاده و یا یانویی یا میزی استفاده می شود .

در حالت اول که از هر دو مدل تابلو برق ایستاده و پیانویی استفاده شده معمولا کلیه تجهیزات اصلی تابلو برق شامل کلید حرارتی و کنتاکتور و کنترلر و … در داخل تابلو ایستاده نصب می گردند و کلیه سویچ ها و نمایشگر ها بر روی تابلوی پیانویی قرار می گیرند ، معمولا در بیشتر دستگاه ها از این نوع مدل استفاده می شود .

در بعضی از دستگاه ها فقط یکی از این دو مدل تابلو برق است فاده می گردد که این کار با اهدافی مانند پایین آوردن هزینه تمام شده و یا کاهش فضای اشغال شده توسط تابلوبرق ها انجام می شود و در حالتی که فقط از تابلوی ایستاده استفاده گردیده تجهیزات اصلی بر روی سینی داخل تابلو قرار می گیرند و پنل سوییچ ها و نمایشگر ها بر روی درب تابلو نصب می گردند که در این حالت گاها تابلو برق بر روی دیواره کابین کنترل نصب می گردد کار با این نوع صفحه کنترل برای اپراتور دستگاه بچینگ پلانت با توجه به عمودی بودن صفحه پنل سوویچ ها و نمایشگر ها دشوارتر می باشد . در حالت دیگر که فقط از تابلوی میزی یا پیانویی استفاده می شود پنل سویچ های کنترلی و نمایشگر ها در جای خود نصب می گردند و تجهیزات برقی بر روی سینی داخلی تابلو پانویی قرار می گیرند که برای دسترسی به این سینی حاوی قطعات برقی معموله یک درب در قسمت پایینی تابلو تعبیه شده و یا با باز نمودن صفحه روی تابلو می توانیم به این تجهیزات دسترسی داشته باشیم .

تجهیزات تابلو برق صنعتی

تجهیزات متداول در طراحی تابلو برق های دستگاه بچینگ پلانت :
باتوجه به تنوع در ساخت تابلو برق دستگاه بچینگ توسط تولید کنندگان از لوام متنوعی در یک تابلو برق دستگله بچینگ استفاده می شود که با شرح مختصری و نمایش تصاویر این اجزا به معرفی آن ها می پردازیم .

1- بی متال ، کلید حرارتی و فیوز ها
برای حفاظت از موتور های موجود در سیستم دستگاه بجینگ از اضافه بار می توان از بی متال استفاده نمود ولی استفاده از کلید حرارتی یا MPCB بیشتر توصیه می گردد که در صورت افزایش دمای کابل های برق نیز مدار را قطع می نماید ، از فیوز ها هم برای کنترل جریان های تک فاز استفاده می شود که در صورت عبور جریان بیش از حد مجاز و یا رخ دادن اتصال کوتاه مدار را قطع می نماید .

2- کلید اتوماتیک MCB  و  MCCB
در تابلو برق یک دستگاه بچینگ کلید اتوماتیک MCCB بر سر راه کابل های ورودی تغذیه دستگاه نصب می گردد و در صورت عبور بار اضافی و بیشتر از حد پیش بینی شده تغذیه دستگاه را بصورت کلی قطع می نماید همچنین از کلید های اتوماتیک MCB زمانیکه یکی از موتور های استفاده شده در دستگاه بجینگ توانی بیشتر از ۴۵ کیلو وات داشته باشد استفاده می شود که در این حالت باید باید یک رله شنت بر روی کلید اتوماتیک قرار دهیم و ترمینال های آن را به ترمینال های PT1 و PT2 داخل تخته کلمپ موتور متصل نماییم تا در صورت بالارفتن بیش از حد دمای موتور و یا آتش گرفتن آن مدار تغذیه آن توسط کلید اتوماتیک قطع گردد که معمولا الکتروموتور استفاده شده در میکسر بزرگترین موتور و مصرف کننده در مدار می باشد ، این کلید ها از رنج ۱۰۰ آمپر به بالا تولید می شوند .

3- کنتاکتور
یک وسیله الکترو مکانیکی است که با تحریک بوبین آن می توان جریان سه فاز متصل به ورودی آن را قطع و وصل نمود که با توجه به حضور تعداد زیادی از موتور های سه فاز در دستگاه بچینگ پلانت تعداد ۱۰ تا ۲۰ عدد از آن ها در سایز های مختلف در تابلو برق دستگاه بچینگ نصب می گردند .

4- کنترل فاز
در داخل تابلو برق یک دستگاه بچینگ با توجه به حضور الکترو موتورها و اهمیت جهت چرخش آن ها و همچنین حفاظت از مدار حضور یک کنترل فاز در مدار دستگاه الزامی می باشد به نحوی که در صورت بروز مشکلاتی مانند جابجایی فاز ، افت ولتاژ ، عدم تقارن ولتاژ سه فاز و یا قطع بودن یکی از فاز هااجازه روشن شدن به تابلو برق را صادر ننماید و برای این کار می توان از تیغه باز آن در مدار جهت استارت نمودن تابلو استفاده نمود و معمولا بر روی آن یک کنتاکت بسته نیز موجود می باشد که می توان آن را به یک بیزر متصل نمود که دلیل خاموش شدن و یا روشن نشد تابلو برق را به اپراتور و یا تکنسین اعلام نماید .

5- تایمر
در یک دستگاه بچینگ زمان بندی علی الخصوص در حالت اتوماتیک امری بسیار حیاتی می باشد که وظیفه شمارش زمان و ارسال سیگنال به مدار در زمان مناسب توسط تایمر ها انجام می شود که دارای انواع حافظه دار و بدون حافظه می باشند البته در سیستم هایی که در آن ها از PLC استفاده شده حضور آن ها در تابلو های دستگاه بچینگ کمرنگر شده است .

6- ترمینال و شینه مسی و مقره
در یک تابلو برق معمولا جهت ارتباط قطعات داخل تابلو برق با همدیگر و در بیشتر موارد با ادوات خارجی نصب شده بر بروی دستگاه بچینگ از ترمینال هایی استفاده می گردد و روش کار به این صورت می باشد که این ترمینال بر روی ریل در داخل تابلو برق نصب می گردد و به عنوان مثال سیم های برق سه فاز خروجی از یک کنتاکتور به داخل یکی از ورودی های این ترمینال ها شده و سمت دیگر این ترمینال ها کابل متصل شده به مورد قرار می گیرد که استفاده از آن ها باعث پایین آمدن زمان راه اندازی و یا در صورت نیاز دمونتاژ دستگاه می شود همچنین برای برقراری ارتباط بین تابلو های مختلف مانند تابلوی ایستاده و پیانویی دستگاه از این ترمینال ها استفاده می شود و توسط یک کابل چند رشته ای به هم مرتبط می گردند .از شینه مسی هم که معمولا در قسمت فوقانی تابلو برق دستگاه بچینگ نصب می گردند وظیفه توزیع بار را بر عهده دارند که در قسمت های مختلف توسط سیم و یا شینه مسی می توان از آن انشعاب گرفت و برق خروجی از کلید اتوماتیک اصلی تابلو برق به آن ها متصل می شود ( سه فاز ) و برای نول سیستم هم می توان آن را به شینه نول متصل نمود تا در صورتیکه قسمت هیی برای راه اندازی به نول نیاز دارند بتوانند از آن انشعاب بگیرند و برای نگهداری این شینه ها و نصب آن ها در داخل تابلو در فاصله های معین آن ها را بر روی مقره قرار می دهند .

7- ترانس سی تی و پی تی
این ترانس ها از جریان یا ولتاژ نمونه برداری نموده و در مقیاس مشخصی که بر روی بدنه آن ها این نسبت مشخص شده است جریان یا ولتاژ نمونه برداری شده را کاهش می دهند که از آن برای نمایش یا استفاده در سیستم کنترلی بهره می برند . معمولا حداقل یک ترانس سی تی بر سر راه یکی از فاز های الکترو موتور میکسر قرار می گیرد تا اپراتور را از وضعیت و میزان بار داخل میکسر دستگاه بچینگ باخبر ونماید .

8- کلیدها ، چراغ سیگنال و آلارم
جهت کنترل یک دستگاه بچینگ در حالت دستی که این مود را همه دستگاه بچینگ ها حتی بچینگ هایی که پیشفرض آن ها جهت تولید بتن در حالت اتومایک می باشد را دارا می باشند ، به تعداد زیادی سویچ در مدل های مختلف به همراه چراغ سیگنال در رنگ های مخلف و آلارم یا بیزر نیاز داریم این قطعات عموما شامل شاسی استارت و استپ که معمولا شاسی استارت چراغ دار انتخاب می شود که وضعیت روشن یا خاموش بودن قسمت مورد نظر را مشخص نماید و سویچ های دو یا چند حالته و چراغ سیگنال که وضعیت قسمت های مختلف مانند باز یا بسته بودن دریچه های قسمت های مختلف و پر یا خالی بودن باسکول و صورت کلی نشان دادن وضعیت قسمت هایی که اپراتور به هنگام کار با دستگاه باید از حالت آن ها باخبر باشد ( البته همه این وضعیت ها را در داخل HMI یا نرم افزار مانیتورینگ داخل کامپیوتر نیز می توان نمایش داد ) و برای بعضی از قسمت های خاص که در صورت بروز مشکل جهت بالارفتن سطح ایمنی و متوجه نمودن اپراتور از آلارم و یا بیزر صوتی استفاده می شود مانند قسمت باکت که بسیار حساس می باشد و در صورت بروز مشکلی در این سیستم در صورتیکه سیستم کنترلی ما متوجه آن شود باید یک علامت هشدار به اپراتور ارسال شود تا در اسرع وقت سیستم موقف شود که معمولا برای متوقف نمودن سریع دستگاه ایمرجنسی هایی بر روی پنل کنترل و بدنه دستگاه تعبیه شده است که با فشار دادن آن ها دستگاه در هر حالتی باشد از ادامه کار متوقف شده و و هیچ کدام از کلید های بر روی پنل کنترل عمل نمی نمایند ، البته قسمت های پنوماتیکی را کماکان از طریق فشار کلید تعبیه شده بر روش شیر برقی و به صورت دستی در صورت لزوم می توان تغییر وضعیت داد .

9- انواع نمایشگر ها و سیستم توزین
در یک دستگاه بچینگ مجبور به استفاده از نمایشگر های مختلفی مانند نمایش ولتاژ سیستم ، آمپر کصرفی کل دستگاه و میزان آمپر مصرف شده توسط قسمت های خاصی مانند میکسر که از ضروریات کار با دستگاه می باشد استفاده می شود ، همچنین در صورت نیاز می توان از بچ شمار و نمایشگر سیستم رطوبت سنج نیز استفاده نمود که از درجه اهمیت کمتری برخوردار هستن ( از ملزومات استفاده از سیستم نمی باشند ) علاوه بر موارد یاد شده بالا از نمایشگرهایی جهت نمایش وزن باسکول های مختلف مانند باسکول مصالح ، سیمان ، آب ، روان کننده ، ژل میکروسیلیس ، پوزولان و … نیز استفاده می شوند که این نمایشگر های توزین وظیفه دریافت سیگنال از لودسل های نصب شده در باسکول ها و کالیبره و نمایش وزن قرار گرفته بر روی باسکول را بر عهده دارند که در سیستم هایی که از PLC یا کنترلر های دیگری استفاده شده است باید مدل هایی از این نمایشگر ها انتخاب شوند که قابلیت تبدیل وزن نمایش داده شده بر روی نمایشگر را به سیگنال کنترل شده ۲۰-۰ میلی آمپر ، ۲۰-۴ میلی آمپر و یا ۵-۰ ولت را دارا باشند و با ارسال این سیگنال به کنترلر مورد نظر و تبدیل آن به یک عدد قابل فهم از آن جهت پیاده سازی سیستم اتوماتیک بهره گرفت ، در موارد خاصی از سنسور های دما به همراه نمایشگر آن ها جهت بدست آوردن دمای متریال مختلف مانند آب ، مصالح و سیمان که در دمای بتن نهایی تولید شده موثر می باشند نیز استفاده می گردد .

10- پنل پیانویی
پنل پیانویی یک صفحه که عموما فلزی می باشد و بر روی آن کلیه شاسی ها و چراغ سیگنال ها و سایر کلیدها قرار می گیرند و معمولا بر روی آن نوشته های مورد نیاز جهت استفاده از کلید ها و نت های لازمه به همرای شمای کلی دستگاه چاپ گردیده که نهایتا بعث راحت تر شدن اپراتوری دستگاه و پایین آمدن اشتبا هات اپراتوری می شود و همچنین می توان از علامات خاصی جهت اخطار به افرادی که دانش لازم برای استفاده از دستگاه را ندارند از فشردن کلیدها به صورت خودسرانه جلوگیری بع عمل آور که همین عمل سالانه تلفاتی مالی و جانی را به بار می آورد .

11- کابل و سیم ها و شماره سیم و وارنیش حرارتی
ازکابل های یک رشته ای تا چند رشته ای گاها تا ۱۲۰ رشته ای را در تابلو برق یک دستگاه بچینگ می توان مشاهده نمود ، این کابل ها در سایز های مخلفی بوده و هریک به منظور خاصی و باتوجه به میزان باری که برا روی آن قرار گرفته خواهد شد انتخاب گردیده به عنوان مثال جهت ارسال سیگنال تولید شده در لودسل سیستم توزین از کابل چهار رشته ای با ساز ۰٫۷۵  ، شیلد دار استفاده می گردد و برای موتور های سه فاز از کابل های چهار رشته ای با نمره ۱ به بالا اسفاده می شود و جهت اتصال جعبه ترمینال های روی دستگاه که حاوی اطلاعتی از سنسور ها و سیگنال های کنترلی ، ارسالی و دریافتی در توان های پایین هستن معمولا از کابل های چند رشته ای ( ۶ تا ۱۲۰ ) با نمره ۰٫۵ تا ۱ استفاده می گردد ،

معمولا در یک تابلو برق بر روی کلیه سیم و کابل ها از هر دو طرف لیبل و یا شماره سیم نصب می گردد که باعث آسان نمودن مراحل عیب یابی و تعویض قعات در صورت لزوم می شود ، البته نصب این شماره سیم ها باعث بالا رفتن زمان نهایی تولید تابلو برق گاها تا دوبرابر زمان معمول می شود .

در یک سیستم بر روی کلیه سیم و کابل ها و با توجه به سایز آن ها و اینکه به چه ترمینال و یا قسمتی متصل می گردند باید از سرسیم و کابل شو های مناسب استفاده گردد مثلا جهت اتصال یک سیم به ترمینال می توان از سرسیم لوله ای متناسب با نموره سیم اسفاده نمود که این کار را توسط دستگاه کابلشو زن می توانیم انجام دهیم که انجام این امر باعث کاهش خطرات احتمالی منجمله جرقه و درنتیجه آتش سوری و یا بالا رفتن مصرف برق اشاره نمود .

برای عایق نمودن بخشی از کابل که فلز داخل آن در مجاورت هوا می باشد و یا در محلی که دو کابل را به هم متصل نموده ایم از وارنیش استفاده می نماییم که باعث پایین آمدن خطرات اتصال برق و یا برق گرفتگی می شود و همچنین عایق نمودن سطح مورد نظر از گرد و غبار و علی الخصوص آب و رطوبت می گردد . کار با وارنیش حرارتی ساده می باشد و با قرار دادن آن در محل مورد نظر و اعمال گرما به آن توسط سشوار مخصوص این کار و یا منبع دیگری می توان به آن فرم داد که متاسفانه در بعضی موارد مشاهده می شود که برای راحتی کار از چسپ برق اسفاده می کنند که کارایی لازم مانند وارنیش را دارا نمی باشد .

12– PLCو HMI
PLC یک کنترل کننده صنعتی می باشد که استفاده از آن در تابلو برق ها مزایایی مانند کم شدن حجم سیم کشی و ادوات الکتریکی داخل تابلو برق ، اجرای سیستم مانیتورینگ و اتصال تابلو بر ق به یک کامپیوتر و یا HMI جهت مانیتور نمودن وضعیت سیستم بالابودن سرعت پردازش و کار ، قرار دادن توابع و عملکردهای منطقی بسیار در اختیار طراح سیستم و امکان ساخت یک دستگاه بچینگ تمام اتوماتیک به همراه سیستم گزارشگیری می باشد . از HMI به عنوان نمایشگر PLC استفاده می شود که قابل برنامه ریزی بوده و می توان باتوجه به شکل دستگاه نمای داخلی آن را توسط اشکال و آیکون های گرافیکی تغییر و متناسب با نوع دستگاه نمود ، HMI قابلیت نصب پرینتر را دارا می باشد و می توان از آن برای راه اندازی سیستم گزارشگیری از دستگاه استفاده نمود .

13- سایر تجهیزات
سایر تجهیزاتی که در تابلو برق یک دستگاه بچینگ استفاده می گردد به شرح زیر می باشند :

ریل : توسط میخ پرچ بر روی سینی تابلو برق نصب گردیده و ادوات تابلو برق بر روی آن قرار می گیرند .

داکت : داکت های پلاستیکی جهت عبور سیم های داخل تابلو برق .

لیبل : در یک دستگاه بچینگ با توجه به تنوع قسمت های مختلف و وجود قطعات مشابه حتما باید  کلیه تجهیزات نام گذاری شده و ترجیحا از حروف مخفف به جای اعداد بی معنی استفاده شود و توسط یک لیبل که یک برچسب می باشد بر روی قطعه مورد نظر نصب گردد.

اطلاع از لیست قیمت برندهای تابلو برق

برای آگاهی از لیست قیمت شرکت های فعال در زمینه تولید  تابلو برق با شماره های زیر تماس بگیرید.

برای دریافت راهنمایی و مشاوره رایگان جهت سفارش هر یک از محصولات سیم و کابل خراسان با ما در تماس باشید  0213398904009121775907

اجزای تابلو برق ( قطعات تابلو برق )

تابلوی برق به عنوان مجموعه‌ای که در آن یک یا چند وسیله قطع و وصل همراه با تجهیزات کنترل، اندازه گیری، حفاظتی، تنظیم کننده و …؛ به منظور ایجاد ارتباطات لازم بین آن‌ها و سایر تجهیزات خارج از تابلو وجود دارد، می‌باشد. به طور کلی هرجا که بحث بهره برداری انرژی الکتریکی در تولید، انتقال و توزیع و تبدیل انرژی الکتریکی و کنترل تجهیزات مصرف کننده انرژی الکتریکی مطرح باشد، وجود تابلو‌های برق ضرورت می‌یابد. تابلو‌های برق را می‌توان از جنبه‌های گوناگون تقسیم بندی نمود که مهمترین این تقسیم بندی‌ها بر اساس ولتاژ نامی تجهیزات و تابلو است. تابلو‌هایی که تجهیزات آن‌ها دارای ولتاژ حداکثر تا ۱ کیلو ولت می‌باشند، در بخش فشار ضعیف قرار می‌گیرند و ولتاژ نامی بالاتر از یک کیلو ولت را در بخش فشار متوسط قرار می‌دهند که به طور معمول تجهیزات حداکثر تا ۳۶ کیلو ولت درون سلول قرار داده می‌شود.

قطعات تشکیل دهنده تابلو برق

تجهیزات الکتریکی: لوازم الکتریکی که در تابلو استفاده می شود . عبارتست از کلیه اجزایی که در مدار الکتریکی قرار می گیرند . ( به غیر از قسمت ارتباطات)

کنتاکتور : عامل قطع و وصل مدار فرمان از راه دور

بی متال : جهت فرمان قطع در اثر عبور جریان زیاد

انواع رله ها : جهت ارسال فرمان قطع یا وصل در اثر عوامل مختلف و خطاهای گوناگون ( از قبیل رلۀ کنترل فاز ، رلۀ کنترل بار ، رلۀ زمانی یا تایمر و غیر…)

انواع کلیدها : جهت قطع و وصل مدار ( از قبیل کلیدهای سلکتوری ، غلتکی ، بوش باتون ، میکروسوئیچ ، فلوتر سوئیچ و غیره … )

تجهیزات اندازه گیری : جهت محاسبۀ پارامترهای متغییر ( نظیر آمپرمتر ، ولتمتر ، واتمتر ، فرکانس متر ، کسینوس فی مترمتر)

ترانس جریان یا سی تی و ولتاژ یا پی تی : جهت کاهش یا افزایش جریان یا ولتاژ

بدنه : قسمت فلزی که تجهیزات را محصور می کند.

ارتباطات : ارتباط تجهیزات توسط هادی ها برقرار می‌شود . ( مثل سیم ، شینه ، کابلشو و غیره …)

کلیۀ فعالیت قسمت های وایرینگ و شینه کشی جزء این دسته محسوب می شوند که به دو گروه ارتباطات انعطاف ناپذیر ( شینه ها ) و ارتباطات انعطاف پذیر ( سیم و کابل ) تقسیم می شوند.

برای دریافت راهنمایی و مشاوره رایگان جهت سفارش هر یک از محصولات سیم و کابل خراسان با ما در تماس باشید  0213398904009121775907

ضمانت اصل بودن

تمامی محصولات این صنایع سیمکان اصل بوده و دارای ضمانت نامه‌ی کتبی می‌باشند

گارانتی 7 رو بازگشت

تضمین بازگشت کالا های تولیدی توسط این برند در صورت وجود هرگونه اشکال و نارضایتی تا 7 روز

تحویل سریع محصول

طرف قرار داد با بزرگترین شرکت‌های باربری و ارسال کالا در کمترین زمان ممکن به اقصی نقاط کشور

مناسب ترین قیمت

پایین ترین و مناسب ترین قیمت به همراه بالاترین کیفیت محصولات سیمکان در فروشگاه یکتا صنعت

قیمت تابلو برق ساختمان

قطع شدن ناگهانی اهرم ها

همانطور که در بالا توضیح دادیم اگر بیش از ظرفیت هر کانال در پنل کنترل استفاده شود امکان قطع شدن ناگهانی برق وجود دارد. مثلا اگر بصورت همزمان از خشک کن، فریزر،تلوزیون و مایکروویو استفاده کنید. حتی اگر آنها در اتاق های مختلفی قرار داشته باشند. ممکن است در یک مدار باشند و این باعث استفاده بیش از حد از مدار مربوطه شده و باعث قطع برق می شود.

رفع مشکل قطعی ناگهانی در تمام یا قسمتی از اهرم ها

  • خاموش کردن دستگاه های برقی در منزل

  • محل تابلو برق را در منزل پیدا کنید (در آپارتمان ها معمولا نزدیک درب وردی قرار دارد)

  • اهرم انتقال برق مورد نظر را از روی اتیکت آن پیدا کرده و آن را یک بار روشن و خاموش کنید.

معمولا پس از طی کردن این مراحل برق وصل می شود و می توانید از وسایل برقی خود استفاده کنید. فقط باید توجه داشته باشید که از همه آن ها بصورت همزمان استفاده نکنید.

طول عمر تابلو برق

اکثر مردم فکر می کنند زمانی که خانه را خریداری می کنند. تابلو برق ها بصورت مادام العمر کار می کنند و هیچگاه از بین نمی روند. اما این چنین نیست و با افزایش سطح استفاده روی کار کرد تابلو برق اثر مستقیم دارد حتی رطوبت، گرد و غبار بیش از حد می تواند یک عامل برای کوتاه کردن عمر تابلو برق ها باشد. اگر تمام موارد نگهداری را به خوبی نگهداری و حفظ کنید و بطور منظم کارکرد آن بازبینی شود می توانید سال های سال بدون هیچ مشکلی از آن استفاده کنید.

اگر نیاز پیدا کردین که از وسایل برقی بیش از حدکثر فشار تحمل تابلو برق استفاده کنید می بایست با برقکار تماس بگیرید تا تغییرات لازم را عمال کند.

دستورالعمل نگهداری

همانند هر چیزی در خانه نگهداری و حفظ تابلو برق نیز امری مهم و حیاطی در خانه می باشد. در زیر به مواردی که باید در مورد نگهداری از پنل کنترل رعایت شود می پردازیم.

بسته بودن در پوش پنل کنترل

همیشه مطمئن شوید که درپوش پنل کنترل کاملا بسته می باشد تا از ورود گرد و غبار و آسیب های دیگر به آن جلوگیری شود.

سرویس تابلو برق بصورت دوره ای

هر سه سال یک بار بصورت منظم تابلو برق باید تمام اتصالات درون تابلو برق بررسی شوند. پوشش پنل کنترل را برداشته تمام اتصالات موجود را بررسی و از عدم وجود درجه حرارت بالا و غیر معمول اطمینان حاصل کنید. در صورت احساس گرما کلید اصلی را خاموش کنید و با متخصصین و یا شرکت توذیع برق خود تماس بگیرید تا کارشناسان برق آن را بررسی کنند.

برای دریافت راهنمایی و مشاوره رایگان جهت سفارش هر یک از محصولات سیم و کابل خراسان با ما در تماس باشید  0213398904009121775907

09121775907
نیاز به کمک دارید؟ پیام دهید