کابل شبکه | نمایندگی و قیمت کابل شبکه

قیمت کابل شبکه

لیست قیمت و نمایندگی فروش مستقيم کلیه محصولات کابل شبکه در فروشگاه اینترنتی سيم و كابل نیرو کابل.

تمامی محصولات کابل شبکه دارای درصد تخفیف می باشد

با ما در تماس باشید  02133989040

کابل شبکه یکی از انواع کابل برق می‌باشد که از آن برای انتقال انواع داده دیجیتال استفاده می‌شود. این نوع کابل متفاوت از کابل ابزار دقیق که برای انتقال سیگنال‌های الکترونیکی به کار برده می‌شوند، می‌باشد. در ادامه همراه ما باشید تا با ویژگی‌های آن یا کابل LAN بیشتر آشنا شوید.

کابل شبکه چیست؟

همان‌طور که در ابتدای مقاله بیان شد، برای انتقال داده بین سیستم‌هایی که تحت شبکه در حال کار هستند، از کابل شبکه استفاده می‌شود. به خاطر داشته باشید که این نوع داده با داده‌هایی که از طریق کابل ابزار دقیق انتقال داده می‌شود، بسیار متفاوت هستند.

کابل شبکه

داده‌ای که از در کابل ابزار دقیق از محلی به محل دیگر انتقال داده می‌شود از نوع سیگنال بوده و برای تغییر وضعیت و یا انجام وظیفه از پیش تعیین شده ارسال می‌گردد. در حالی که داده انتقالی از طریق کابل شبکه به صورت دیجیتال می‌باشد. داده‌هایی که شما روزانه با آن‌ها در انواع سیستم‌ها سروکار دارید، باید مراحل مختلف نرم‌افزاری و سخت‌افزاری را گذارندِ و به یک داده دیجیتال تبدیل شوند. این مراحل شامل دسته‌بندی اطلاعات، کدگذاری، تعیین مبدأ و مقصد و ..و می‌باشد. بعد از آنکه داده خام این مراحل را پشت سر گذاشت، نوبت به آن می‌رسد که از طریق آن به مقصد مورد نظر انتقال پیدا کنند.

با توجه به موارد گفته شده، به راحتی می‌توان متوجه شد که امنیت کابل شبکه و مقاومت آن در برابر عوامل بیرونی اهمیت ویژه‌ای دارد. چرا که داده‌های انتقالی در طول کابل به هیچ وجه نباید تغییر پیدا کنند.

انواع کابل شبکه

مشابه با آنچه که در خصوص سایر انواع کابل برق بیان کردیم، قیمت کابل شبکه را نیز می‌توان بر اساس نوع ساختاری که دارد، در دسته‌های مختلف قرار داد:

کابل کواکسیال

کابل کواکسیال را شاید بتوان اولین نوع از کابل شبکه در نظر گرفت که در گذشته برای انتقال اخبار و اطلاعات به‌وفور مورد استفاده قرار می‌گرفت. در حال حاضر، از این نوع کابل برای اتصال آنتن تلویزیون و انواع LNB استفاده می‌شود.

کابل فیبر نوری

این نوع کابل، معمولاً برای شبکه‌های بزرگ کابل باید مسافت زیادی را طی کند، استفاده می‌شود. ساختار کابل فیبر نوری متشکل از چند رشته الیاف شیشه‌ای و چند لایه پوشش و عایق می‌باشد.

برخلاف سایر انواع کابل، در کابل نوری، برای انتقال داده از پالس‌های نوری با استفاده از لیزر و ال ای دی استفاده می‌شود. رشته‌های شیشه‌های به کار برده شده در این نوع کابل بسیار نازک بوده و پهنای باند زیادی دارند.

کابل زوج تابیده شده

در نهایت نوبت به بررسی کابل زوج به هم تابیده می‌رسد. در مقایسه یا دو کابل دیگر می‌توان گفت این نوع کابل به دلیل کاربری آسان و قیمت پایین نصب و راه‌اندازی که دارد، بیشتر از سایر قیمت کابل شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کابل زوج تابیده شده خود به دو دسته کابل شیلددار و کابل بدون شیلد تقسیم می‌شود. سرعت انتقال داده در این نوع کابل، در ابتدای ظهورشان (CAT1) حدود 10 مگابابت بر ثانیه بود. اما با گذر زمان، سرعت انتقال داده به 40 مگابایت بر ثانیه (CAT8) افزایش پیدا کرده است.

در حال حاضر، آخرین مدلی که از این نوع کابل در دسترس است،  CAT8 می‌باشد که از آخرین تکنولوژی و فناوری موجود برای ساخت آن استفاده شده است. در ادامه اطلاعاتی از هر 8 نسل کابل شبکه از نوع زوج تابیده شده در اختیارتان قرار می‌دهیم:

نحوه نام‌گذاری تابیده شده

برای شناسایی هر یک از کابل‌های گفته شده، باید از استانداردهای موجود جهت نام‌گذاری آن‌ها استفاده کنید. با ارائه یک مثال، روش شناسایی این نوع کابل را به شما آموزش می‌دهیم:

  • CAT5 : کابل نسل پنجم
  • CAT5e : کابل نسل پنجم بهبود یافته در سرعت انتقال داده (e به معنای enhanced)
  • CAT5a : کابل نسل پنجم افزایش یافته در افزایش پهنای باند (a به معنای augmented)

راهنمایی جانبی: در صورتی که تغییرات ایجاد شده در کابل جزئی باشد، با استفاده از یکی از حروف نمایش داده می‌شود. اما در صورتی که تغییرات ایجاد شده خیلی گسترده و چشمگیر باشند، به دسته‌های قبلی یک دسته جدید اضافه می‌شود.

انواع کابل شبکه زوج به هم تابیده شده از نظر مقاومت در برابر نویز

همان‌طور که در ابتدای مقاله بیان کردیم، مسئله مهمی که در خصوص این نوع کابل‌ها باید به آن توجه کرد، مقاومتشان در برابر نویز و عوامل خارجی است. چرا که داده دیجیتال در صورتی که مسیر امنی را طی نکند، به راحتی دستخوش تغییرات ناشی از نویز قرار گرفته و تغییر می‌کند.

برای جلوگیری از ایجاد این مشکل در کابل شبکه به هم تابیده شده، از شیلد استفاده می‌شود. با استفاده از این رویکرد، کابل دیگر در معرض خطر تداخل الکترومغناطیسی و در نتیجه نویز نمی‌باشد.

انواع کابل شبکه از نظر جنس روکش

همان‌طور که می‌دانید، هر کابلی هم از رسانا برای انتقال داده و هم از عایق برای افزایش مقاومت در برابر عوامل بیرونی تشکیل شده است. معمولاً روکشی که برای ساخت کابل شبکه استفاده می‌شود، بسته به اینکه در فضای بسته استفاده می‌شود یا فضای باز، از نوع پی وی سی یا LSZH و پلی اتیلن می‌باشد.  

کابلی که برای فضای بیرون استفاده می‌گردد، به دلیل اینکه در معرض عواملی مانند گرد و غبار، نور خورشید، آب، تغییرات آب و هوایی و … قرار دارند، نیاز به لایه عایق اضافه دارند. این لایه اضافی از نوع عایق پلی اتیلن می‌باشد.

اما در صورتی که از به صورت دفنی استفاده شود، نیاز است که جنس عایق آن از نوع محافظ فولادی و یک لایه سم باشد. در این صورت از کابل در برابر فرسایش و حیوانات موذی به خوبی محافظت می‌شود.

انواع کابل شبکه بر اساس ساختار

کابل شبکه را می‌توان بر اساس نحوه قرارگیری سیم‌های شبکه و قرارگیری سوکت، در دو دسته قرار داد. کابل کراس و کابل مستقیم. در صورتی که در سر کانکتور هم نام باشند، یعنی هردو A یا B باشند، کابل از نوع مستقیم است. اما در صورتی که یکی A و دیگری B باشد، کابل از نوع کراس خواهد بود.

از کابل کراس برای اتصال بین دو کامپیوتر و از کابل مستقیم برای اتصال بین شبکه و کامپیوتر استفاده می‌گردد.

بهترین کابل شبکه کدام است؟ قیمت کابل شبکه

یکی از رایج‌ترین سؤالاتی که قبل از خرید کابل شبکه برای بسیاری از افراد مطرح می‌شود، این است که در میان این دسته‌های مختلف زوج به هم تابیده شده، کدام یک بهتر است و باید خریداری کرد؟ به طور کلی، هنگام خرید باید به مواردی نظیر پهنای بند، سرعت انتقال داده، جنس کابل و … توجه کرد. در ایران، کابل CAT5 و CAT6 رایج‌ترین انواع کابل‌هایی است که جهت انتقال داده دیجیتال استفاده می‌گردند.

برای دریافت راهنمایی و مشاوره رایگان جهت سفارش هر یک از محصولات کابل شبکه با ما در تماس باشید 02133989040

09121775907
نیاز به کمک دارید؟ پیام دهید