پلیمر ها در صنعت سیم و کابل

پلیمر ها در صنعت سیم و کابل

پلیمر ها در صنعت سیم و کابل

پلیمر ها در صنعت سیم و کابل

 

ما در این مقاله می خواهیم به تعریف و توضیح پلیمر ها در صنعت سیم و کابل بپردازیم.

یکی از بهترین عایق های فیزیکی قابل استفاده در تولید سیم و کابلهای  های الکتریکی و مخابراتی  و …  پلیمرها می باشند.

عایق ها در مدارهای الکتریکی وظیفه جلوگیری از تماس و اتصال الکتریکی بین خطوط رسانا در رشته سیم ها را به عهده دارد. در صنعت کابل سازی جهت عایق سازی کابل ها و سیم ها بر اساس ویژگی و نیاز هر سیستم از جامدات ، گازها و مایعات می توان به عنوان عایق استفاده کرد
ضمن این که عایق وظیفه جلوگیری از انتقال جریان برق از طرف هادی به زمین و یا جریانی را با پتانسیل  پایین تر را به عهده دارد باید توجه داشت که در برخی از سیم و کابل ها ، عایق ها  مسیولیت حفاظت فیزیکی  را نیز به عهداه دارند .

پلیمر ها در صنعت سیم و کابل

پلیمر ها در صنعت سیم و کابل

 سیستم عایق بندی

در هر وسیله برقی، سیستم عایق بندی قابلیت اعتماد آن را تعیین می کند و نوع و کیفیت عایق بر قیمت ، وزن و کارایی وسیله تاثیر می گذارد. برای عایق بندی سیتم های برقی معمولا چندین عایق مثل کاغذ ، فیلم ، نوار ، لاستیک و روغن به صورت سری مورد استفاده قرار میگیرد.

معمولا عایق هایی که صورت جامد هستند متداول ترین عایق های مورد استفاده در مدارهای الکتریک ، سیم و کابل را تشکیل می دهند. حتی در مواردی که از عایق های گازی و یا مایع استفده می شود ، ماده جامد نیز توامان استفاده می گردد.

در بسیاری موارد عایق جامد از همان ابتدا به صورت جامد استفاده می گردد ولی در برخی موارد به صورت اید. ملکول پلیمر ساختار زنجیری دارد. به عبارت دیگر ماده ای که از مولکول های عظیم الجثه ساخته شده که از اتصال ملکول های ساده تشکیل شده اند. مثل پلی اتیلن که از یک زنجیر پلی اتیلن تشکیل شده است.

پلیمر ها در صنعت سیم و کابل

پلیمر ها در صنعت سیم و کابل

 دسته بندی پلیمر ها در صنعت سیم و کابل چگونه است؟

امروزه مهمترین پلیمرها در صنعت  سیم و کابل سازی با ویژگی های زیر رده بندی می شوند :

  • گرمانرم ها
  • گرماسخت ها

 گرما نرم ها

گرمانرم ها را می توان با افزودن گرما و یا برطرف نمودن آن به طور مکرر نرم و منجمد کرد . بر این اساس این مواد را می توان به دفعات در اکسترودر ، فرآیند تزریق و … فرآوری نمود .

 گرما سخت ها

در پلیمرهای گرماسخت پس از فرآیند خنک کاری ، گرمایش مجدد منجر به نرم شدن و جاری شدن پلیمر نمی شود . به طور کلی ، پلیمرهای گرماسخت را به عنوان مواد قابل بازیافت در نظر نمی گیرند .

از پلیمرهای گرمانرم می توان به عایق پلی اتیلن ( PE ) ، پلی پروپیلن ( PP ) ، پلی وینیل کلراید ( PVC ) و از پلیمرهای گرماسخت می توان به EPDM اشاره نمود .

پلیمرهای الاستومری موادی هستند که می توانند در صورت اعمال نیرو به صورت مکرر تغییر شکل داده و پس از برداشتن نیرو به شکل اولیه بازگردند . الاستومرها بر اساس ترکیب شیمیایی خود و نیز مکانیزم فرآوری می توانند به صورت گرمانرم یا گرما سخت باشند .

در ادامه ویژگی های عمومی پلیمرهای مورد مصرف در صنعت سیم و کابل بیان شده است .

ویژگی های پلیمر در صنعت سیم و کابل

در پلیمرها واحد تکرار شونده مونومر نامیده می شوند.

به عنوان مثال منومر پلی اتیلن ، گاز اتیلن است و یا منومر پی وی سی ، وینیل کلراید می باشد در اکثر منمرها بین کربن ها یک پیوند دوگانه کربن- کربن وجود دارد که این پیوند به هنگام پلیمرشدن شکسته شده و به دو طرف انتقال می یابد.

امروزه مهمترین  پلیمر در صنعت سیم و کابل سازی با مشخصات زیر رده بندی می شود:

  • گرمانرم ها
  • گرما سخت ها

 مشخصات گرمانرم ها:

گرمانرم ها را می توان با افزودن گرما و یا برطرف نمودن آن چندین بار به صورت مکرر نرم و منجمد کرد. به همین دلیل این مواد را می توان به دفعات در اکسترودر و فرآیند تزریق فراوری نمود. به عنوان نمونه می توان از   پلیمر های گرمانرم به پلی وینیل کلراید ، پلی پروپیلن اشاره کرد

 مشخصات گرما سخت ها:

در پلیمرهای گرما سخت پس از فرایند خنک کاری ، گرمایش دوباره باعث نرم شدن پلیمر نمی شود.

در واقع پلیمرهای گرماسخت را به عنوان مواد قابل بازیافت در نظر نمی گیرند. به عنوان نمونه می توان از   پلیمر های گرماسخت به به چی وی سی اشاره کرد.

همچنین پلیمرهای الاستومری موادی هستند که می توانند در صورت اعمال نیرو به صورت مکرر تغییر شکل بدهند و پس از برداشتن نیرو به حالت اولیه بازگردند.

الاستومرها براساس ترکیب شیمیایی خود و نیز فرآیند فراوری می توانند به صورت گرمانرم و یا گرماسخت باشند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09121775907
نیاز به کمک دارید؟ پیام دهید