نکاتی درمورد روکش کابل های ضد آتش

نکاتی درمورد روکش کابل های ضد آتش

ما دراین مقاله به بررسی نکاتی در مورد روکش کابل های ضد آتش می پردازیم که در این رابطه ذکر مقدمه ذیل ضروری می باشد. تا دهه هفتاد میلادی مقاومت سیم  ها و کابل ها برق، تنها در برابر آتش مورد ارزیابی قرار می گرفت.

مقاومت در برابر اتش با استفاده از بعضی  پلیمرها مثل  پی وی سی قابل کنترل است اما در صورت وقوع اتش سوزی مهیب اجزای تشکیل دهنده پلیمرها تجزیه شده و با انتشار بخارات اسیدی هالوژن دار اثرات منفی بسیاری به جا می گذارد.

دود اسیدهای انتشاریافته سفید رنگ ،خورنده و سمی است این موارد برای انسان ها و تجهیزات بکاررفته در محیز بسیار خطرناک است پس نتیجه میگیریم که معایب و مضرات استفاده از پلیمرهایی که خود خاموش می شوند بیشتر از فواید ان است.

استفاده گسترده از وسایل حمل و نقل عمومی و لزوم رعایت ایمنی و جان مسافران به عنوان یک عاملی بسیار مهم  است که سبب هدایت تحقیقات برای یافتن مواردی شد که اولا

  • ازاد سازی بخارات اسیدی از پلیمرهای مورد استفاده در سیم و کابل را کاهش دهد و
  • همچنین در مرحله بعد با استفاده از پلیمرهای اولفینی که حاوی مقادیر زیادی از پرکننده های گرماگیر هستند، آزاد سازی بخارات اسیدی به طور کلی حذف شود.

مواد بدون هالوژن

مقاومت سیم و کابل به تمامی اجزای آن بستگی دارد،  به همین دلیل ابتدا به ساکن روکش کابل به شکلی طراحی می شود که خود خاموش شونده یا ضد آتش باشد.

مواد بدون هالوژن

پرکننده های گرماگیر که عمدتا از اکسیدهای فلزی تشکیل شده اند،  از نظر ویژگی های الکتریکی مورد نیاز برای پوشش کابل ضعیف هستند و به همین دلیل استفاده از آن ها در عایق کابل با محدویت روبه رو است.و از طرف دیگر استفاده از این پرکننده ها به مقدار زیاد ویژگی های مکانیکی محصول را کاهش می دهد.

پس در مرحله اول پلیمری روکش کابل با در نظر گرفتن اینکه خود خاموش شونده باشند طراحی و عایق نیز با همین خاصیت ساخته  می شوند

پخت روکش کابل سبب پایداری بهتر ویژگی های حرارتی  می شود اما به دلیل اینکه این کار به دلیل مشکلات فرآیندی همواره امکان پدیر نیست لازم است از مواد گرمانرم فاقد هالوژن استفاده شود. که این کار نیاز به تحقیقات بسیار زیادی برای بدست اوردن فرمولاسیون مناسب دارد.

همچنین پارامتری به نام ضریب دمایی ارزیابی بیشتری از رفتار پلیمر در برابر آتش را به ما نشان می دهد.انداره گیری این پارامتر در دمایی نزدیک به دمای اتش انجام می گیرد و ارزش اطلاعاتی بالایی دارد.

اهمیت ایمنی انسان ها و تجهیزات و حذف اثرات ناشی از استفاده از مواد هالوژن دار به حدی است که راه حل پلیمرهای بدون هالوژن را به راحتی توجیه کند. حتی با وجودی که قیمت این پلیمرها بسیار بالااست و نیاز به تحقیقات و سرمایه گذاری زیاد دارد با این حال استفاده از ان در مکان های عمومی پرجمعیت مثل سینما ، بیمارستان و برج های مسکونی ارجحیت دارد.

  • همچنین کابل هایی که در اماکن عمومی و سیستم های اضطراری نظیر مدارهای آژیر اطفا حریق و
  • سیستم های روشنایی اضطراری مورد استفاده قرار می گیرند باید به عنوان ابتدایی ترین موارد ، سلامت انسان ها را با انتشار گازهای اسیدی و سمی با خطر روبه رو نکند و به طور مداوم جریان برق را عبور بدهند این کابل ها باید خفه کننده اتش و کم دود باشند.

بدین معنا که این کابل ها نباید با ار بین رفتن منشا اتش به سوختن ادامه دهند و یا اتش را به جای دیگر منتقل کنند، و یا دودی ایجاد کنند که جلوی دید انسان را بگیرد.

رزین های پلی اترامید و کوپلیمرهای سیلوکسان ، انواعی از پلیمرهای مهندسی گرمانرم هستند که کارایی بالا و سهولت فرایند را در کنار یکدیگر دارند .

هر دو پلیمر سخت ترین شرایط مورد نظر از لحاظ ضد شعله را براورده می سازند بدون اینکه نیازی به استفاده از هالوژن داشته باشند.همچنین انعطاف پذیری و نرمی فوق العاده ای دارند.

شرایط استاندارد کابل های فوق بسیار سخت گیرانه است و می بایست تحت استاندارد های تابعه، شعله با دمای تا ۸۵۰ درجه سانتی گراد را بیش از یک ساعت تحمل نماید.

.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09121775907
نیاز به کمک دارید؟ پیام دهید