نكات ايمني در ولتاژ بالا Example Site - Frequently Asked Questions(FAQ)

نکات ایمنی در ولتاژ بالا

نکات مهم  ایمنی در والتاژ بالا

نکته مهم آنست که هنگام کار با دستگاه ولتاژ بالا در خصوص ایمنی دستگاه و عایق کاری مناسب همیشه اقدامات ایمنی در نظر گرفته شود بسیاری از دستگاه‌ها مانند منبع تامین اختلاف پتانسیل و CRT ها که از برق DC استفاده می‌کنند، می‌توانند ولتاژ داخلی را در خازن‌ها ذخیره کنند، به طوری که حتی وقتی دستگاه از پریز برق کشیده شده است

هنوز هم خطری مهلک می‌تواند وجود داشته باشد. همیشه باید تجهیزات جانبی کابل‌های ولتاژ بالا را پس از پایین آمدن میزان برق و قبل از حذف کابل، با زمین کوتاه کرد. توجه به این نکته ضروری است که باید قبل از کار بر روی مدار، کابل ولتاژ بالا را از منبع تغذیه قطع کرد، با در نظر گرفتن اینکه ولتاژ بالا می‌تواند در کابل‌های فشار قوی ذخیره شود،

در صورتیکه هم‌محور باشد. رسانای داخلی، دی‌الکتریک احاطه‌کننده( معمولا مماس با زمین) و پوشش هم‌محور با هم یک خازن عالی درست می‌کنند و گاهی اوقات به همین منظور از آنها استفاده می‌شود. هرگز نباید فرض کرد که عایق مصون و بی‌نقص بوده و یا دستگاه مماس بر زمین می‌باشد و غیره.

نکات ایمنی در ولتاژ بالا

موارد زیر در تجربیات اشخاص مشاهده شده است:

۱) خرابی دی الکتریک. خرابی عایق. کابل عایق بندی شده دارای سوراخ‌های ریزی در عایق بوده که منجر به “جهش ” ولتاژ بالا به اشیاء نزدیک زمین شده است.
۲) کابل هم‌محور ذخیره شده که تا چندین کیلو ولت شارژ شده بود.
۳ تجهیزات مماس بر زمین که در حقیقت “شناور” بودند.
۴) منبع تامین اختلاف پتانسیل که تصور می‌شد به علت قطع کلید برق، خاموش است اما در واقع روشن بود.(سوئیچ‌های مکانیکی یکی از محتمل‌ترین اجزا برای قطع شدن هستند).
۵) اتصال قوس الکتریکی با ولتاژ بالا از یک منبع تامین اختلاف پتانسیل ۱۰۰ کیلو‌ولت (با جریان یک آمپر و وجود یک نقطه نوک تیز در سیم‌کشی) به اشیاء مماس بر زمین فراتر از یک فوت فاصله.

چند توصیه در هنگام کار با ولتاژ بالا

۱) حذف اشیاء فلزی از قبیل حلقه، جواهر و ساعت قبل از کار کردن با ولتاژ بالا، زیرا این وسایل بعنوان الکترودهای بسیار عالی عمل می‌کنند.

یکی از دستان خود را در جیب گذاشته یا پشت سر خود بطور بسته نگه دارید. دقت کنید که کف زمین حتما خشک باشد  و حتما کفش لاستیکی دارای کفی بپوشید. همیشه از جایی که بدن شما در آنجا قرار دارد آگاه باشید و از تماس با اشیاء مماس بر زمین اجتناب کنید

۲) اتصال کامل کلیه سطوح فلزی به زمین مطمئن شوید.

۳) از عدم وجود هیچ‌گونه ولتاژی در هر قسمت از دستگاه که شما با آن کار می‌کنید، مطمئن شوید.

۴). هرگز عایق را سالم و بی‌عیب در نظر نگیرید.

بعنوان یک قاعده کلی، اجازه دهید به ۱ میلیون عایق برای هر ۱۰۰ ولت عایق شدن. این فقط یک تقریب می‌باشد. یاد داشته باشیدکه هیچ نقطه تیزی در سیم‌کشی وجود نداشته باشد برای یک ولتاژ اعمال شده، شدت میدان الکتریکی با کاهش شعاع انحناء افزایش می‌یابد، بنابراین ممکن است ضخامت عایقی که قبلا مناسب بود دیگر ایمن نباشد، اگر ترمیم شود و یک نقطه نوک تیز در سیم بریده شده یا قسمت لحیم‌شده رویت شود.

۵) هرگز به تنهایی با ولتاژ بالا کار نکنید، و هرگز نسبت به ترک کردن آزمایش با ولتاژ بالا بی‌توجهی نکنید.

۶) زمانی که خسته‌اید و هوشیاری کامل را ندارید هرگز با دستگاه ولتاژ بالا کار نکنید،

۷). احتمالا هر کسی در اینجا CPR را آموزش دیده است.

هر کاری را باید برای اجتناب از نیاز به آن در وهله اول انجام داد. به یاد داشته باشیدکه شما بهترین کسی هستید که می‌توانید از خود در زمان کار با ولتاژ بالا یا هر گونه تجهیزات و مواد خطرناک، محافظت کنید.

نکات ایمنی در ولتاژ بالا

فروشگاه نیرو کابل
فروشگاه نیرو کابل
فروشگاه اینترنتی نیرو کابل نماینده برند های سیم و کابل واقع در قلب پايتخت.! (لاله‌زار تهران) می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *