مقایسه کابل گرد و تخت

مقایسه کابل گرد و تخت

مقایسه کابل گرد و تخت

مقایسه کابل گرد و تخت

تاریخچه کابل گرد و تخت

شرکت cicoil کابل های نواری را حدود شصت سال پیش برای شرکت “ای بی ام ” ابداع  و تولید کرد. طی ده ای اخیر این نوع کابل به عنوان گزینه مناسبی برای استفاده در صنایع نظامی فضایی و فرآینده های کامپیوتری و عملیات رباتیک و تجهیزات مربوط به کنترل حرکت مطرح شد.

از مختصات خوب این کابل می توان به انعطاف پذیری ،کاهش مشکلات الکترونیکی و بهره وری در بسته بندی اشاره کرد. عامل محدود کننده در استفاده از این کابل ها در حال حاظر نیاز این کابل به روش های سربندی منحصر به فرد است که برای اتصالات و آماده کردن آن ها نیاز است عملیات دستی زیادی انجام گیرد.

مقایسه کابل گرد و تخت

مقایسه کابل گرد و تخت

کابل های تخت و مقایسه آن با کابل های گرد

معمولا کابل ها به صورت گرد و دسته ای از سیم های عایق شده هستند که توسط چند لایه از مواد پرکننده دیگر احاطه شده اند.که این لایه ها به منظور حفظ ساختار گرد و همچنین کاهش گرمایش اصطکاکی در حین حرکت کابل مد نظر قرار داده می شود.

این سیم ها و لایه های پرکننده به وسیله یک روکش بیرونی دربرگرفته شده است که آنها را در کنار یکدیگر نگه می دارد  و تا حدی وظیفه ی  حفاظت شان در برابر اشیا خارجی  را بر عهده می گیرد.

مقایسه کابل گرد و تخت

نقاط ضعف کابل گرد

  باوجود این که  کابل های گرد برای مصارف عمومی  بسیار مورد تایید است اما  نقطه ضعف های خاصی درساختار آنها وجود دارد

با توجه به استفاده از لایه های متعدد شامل عایق، سیم و پرکننده ها ، کار کم کردن حرارت از سیم ها در کابل گرد با دشواری همراه است .

علی رغم تلاش های انجام شده برای کاهش گرما، هنوز گرمایش اصطکاکی ایجاد شده درون کابل به علت حرکت های متناوب تکراری به عنوان یک موضوع مهم  به قوت خود باقی است.

به این مورد باید تغییر امپدانس الکتریکی کابل را در صورت جابجایی هادی ها نسبت به یکدیگر را نیز افزود.

مقایسه کابل گرد و تخت

مقایسه کابل گرد و تخت

درکابل های تخت هر هادی با هادی های کنار خود به صورت موازی قرار میگیرد تا ساختار تخت محفوظ بماند.برخلاف کابل های گرد، هادی های کابل تخت در روکش در برگیرنده آنها حرکت نمی کنند و بدین ترتیب کیفیت پارامترهای الکتریکی آنها ثابت باقی می ماند.

همچنین  هادی ها در کابل تخت همگی دارای ابعاد فیزیکی و الکترونیکی برابر هستند به همین دلیل سیگنال و تاخیرات زمانی متفاوت بین سیگنال ها در این نوع از کابل به حداقل خود می رسد.

مقایسه کابل گرد و تخت

ده دلیل مهم برای استفاده از کابل های تخت

 • قابل اتکا و اطمینان بودن
 •  شکل و ساختار ساده کابل های تخت همچنین شکل قرارگیری هادی ها به صورت موازی باعث می شود که تک تک هادی ها قابل شناسایی باشند و کار تخصیص ان ها در سربندی ،  تابلو برق و کنترل به سهولت انجام پذیرد.
 • سبک بودن
 • وزن کابل های تخت به مراتب از کابل های گرد کمتر است همچنین ساختار کابل های تخت به حدی قوی است که نیازی به استفاده از هادی های بزرگتر برای افزایش استحکام نیست.

حذف موارد اضافه و غیر ضروری

 • سطح تقریبا صاف و مستطیل شکل باعث می شود کابل ها به صورت لایه ای بر روی هم قرار گیرند و هیچ فضای تلف شده ای بین ان ها نباشد.

قابلیت انعطاف

 • قابلیت انعطاف کابل های تخت در محل درب ها و و بازوهای چرخشی بسیار با اهمیت است.

استحکام زیاد

 • به دلیل اینکه همه ی عایق ها و هادی ها به صورت یکسان در تحمل نیروهای کششی مشارکت می کنند، کابل ها استحکام زیادی خواهند داشت.

ثبات الکتریکی بالا

 • فاصله بین هادی ها  در کابل تخت  ثابت و شکل هندسی با ثبات است. این شکل هندسی کیفیت های الکتریکی باثباتی را به همراه خواهد داشت.
مقایسه کابل گرد و تخت

مقایسه کابل گرد و تخت

امکان انتقال جریان الکتریکی بالاتر

کابل های تخت دارای سطح بالاتری نسبت به کابل های گرد می باشند. در نتیجه، به صورت بهینه تری باعث انتقال  گرما می شوند.که در نتیجه امکان سطوح بالاتری از جریان عبوری را برای یک افزایش دمای مشخص فراهم می آورد.

 • اثرات کاهش یافته عدم تقارن توزیع احتمالی
 • هادی ها در کابل های تخت دارای طول فیزیکی و الکتریکی یکسان می باشند.این امر باعث کاهش تاخیرات زمانی بین سیگنال ها در یک کابل تخت مشخص می گردد.
 • اتصالات پرتراکم کابل های تخت دارای تراکم بالایی از نظر نسبت سطح مقطع سیم به سطح مقطع کابل می باشند.بنابراین لایه های کابل تخت با کارایی بیشتری کنارهم قرار می گیرند و تراکم هادی بالاتری را نسبت به کابل های گرد فراهم می کنند.
 • سهولت حمل و نقل

کابل های تخت به سادگی خم و روی هم قرار می گیرند و به خوبی روی هم منطبق می گردند. و به این ترتیب بسیاری از مشکلات کابل کششی کابل های برطرف می شود.

رشته هادی ها به خوبی دیده می شوند و در موقعیت ثابتی درون عایق جا می گیرند  و این عامل باعث می شود شناسایی و بازرسی و ردیابی آنها در مدار به آسانی انجام پذیرد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09121775907
نیاز به کمک دارید؟ پیام دهید