مقایسه سیستم کابل کشی 110ولت با 220 ولت

مقایسه سیستم کابل کشی ۱۱۰ولت با ۲۲۰ ولت

در رابطه با مقایسه سیستم کابل کشی ۱۱۰ولت با ۲۲۰ولت باید بدانیم  که هر دو سیستم  ۱۱۰ ولت و ۲۲۰ ولت کار یکسانی را انجام می دهند بدین معنا که هر دو سیستم توانی را ایجاد می کنند که خرو جی های برقی را فعال می کند.

در صورتی که برق رسانی ۲۲۰ولت بکارگرفته شود جریان کمتری در مقایسه با سیستم برق رسانی ۱۱۰ولت مود نیاز خواهد بود.ما در برق ساختمان همیشه با ولتاژ ۲۲۰ ولت سروکارداریم . به جز برق آسانسور که سه فاز بوده و برق کار ساختمان زیاد با آن سرو کار ندارد و نصب آن وظیفه نصاب آسانسور است.

مقایسه سیستم کابل کششی 110ولت با 220 ولت

در این رابطه  نیاز است در ابتدا به ولتاژ بپردازیم:

ولتاژ چیست؟

ولتاژ در واقع یک نیرو یا انرژی الکتریکی است که سبب ایجاد جریان الکتریکی در سیم یا مدار می شود و واحد اندازه گیری آن ولت است . و ولتاژ برق در کشورهای مختلف متفاوت است.

همچنین توان را برحسب واحد وات می سنجند .

در حالی که اغلب لوازم برقی با برق ۱۱۰ولت کارمیکنن ولی برخی از آن ها به برق ۲۲۰ولت نیاز دارند مانند خشک کن ها ، اجاق های برقی و کمپرسورها به برق ۲۲۰ولت نیاز دارند.برای روشن شدن یک وسیله برقی می بایست آن وسیله را بین دو نقطه وصل کنیم که آن دو نقطه دارای اختلاف پتانسیل الکتریکی باشند.

جریان چیست؟

جریان یعنی حرکت الکترون ها در یک مسیر مشخص مثلا در سیم. که این الکترون ها از آخرین لایه ظرفیت اتم خود جدا شده اند و در یک مسیر در حال حرکت هستند . بدین معنا که مقدار  انرژی که نیروی الکتریسته با خود حمل می کند . واحد جریان برق آمپر است.

توان چیست؟

مقدار انرژی که دستگاه در مدت زمان خاصی مصرف می کند و واحد آن وات است.

اصول کابل کشی در سیستم های ۲۲۰ ولت و ۱۱۰ولت

کابل کشی معمول ۱۱۰ولت به سه سیم مختلف نیاز دارد.

  • فاز
  • نول
  • ارت

در سیستم های کابل کششی ۲۲۰ولت امکان استفاده از دو گزینه سه یا چهار سیم وجود دارد. سیم های قرمز و مشکی در برق ۲۲۰ولت هر یک ۱۱۰ولت برق دارند و سیم سبز به عنوان سیم ارت در نظر گرفته می شود.در حالت چهار سیم یک سیم سفید نیز وجود داد که سیم نول یا مشترک نامیده می شود.

هنگامی که کار سیم کشی به پایان رسید پریز های برق ۱۱۰ولت و ۲۲۰ولت به صورت متفاوت از هم طراحی می شوند پریزهای استاندارد ۱۱۰ولت برای خروجی های سه شاخه ساخته می شوند که سوراخ وسط آن برای ارت است. ذو سوراخ دیگر دارای ابعاد متفاوت هستند .

در برق ۲۲۰ولت پریزها دارای ۳ یا چها سوراخ هستند.

همچنین برق ۲۲۰ولت دارای از نقطه نظر جریان مصرفی دارای بهره وری بالاتری است زیرا برای تامین توان یکسان با افزایش ولتاژ به جریان کمتری نیاز دارد و همانگونه که قبلا گفته شد این افزایش جریان به معنایی افزایش خطرات ایمنی برق ۲۲۰ولت نسبت به ۱۱۰ولت است.

نکات ایمنی

ولتاژ و آمپر بالا هر دو قادرند در صورت وقوع شوک الکتریکی خطرناک باشند. اما باید توجه داشت که مقدار جریان لازم برای شوک مرگ آفرین در حدود ۸۰میلی امپر است.

اما چون ولتاژ و جریان به طور مستقیم با هم رابطه دارند در شرایطی که مقاومت یکسانی برای آن در نظر گرفته شود کا بر برق ۱۱۰ولت به مراتب ایمن تر خواهد بود چون ولتاژ کمتری را مورد استفاده قار می دهد.

مقایسه سیستم کابل کششی 110ولت با 220 ولت

منازل مسکونی در ایالات متحده آمریکا از هر دو سیستم برق رسانی ۱۱۰ و ۲۲۰ولت بهره می گیرند.

پریزهای برق معمولی که در خانه ها وجود دارند به برق۱۱۰ ولت مجهز می باشند در حالی که تنها تعداد محدودی از پریز ها دارای خروج برق۲۲۰ ولت می باشد.

مقایسه سیستم کابل کششی 110ولت با 220 ولت

مقایسه سیستم کابل کششی ۱۱۰ولت با ۲۲۰ ولت

هر دو خروجی دارای اتصال به زمین هستند با این وجود باید موارد ایمنی را رعایت کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09121775907
نیاز به کمک دارید؟ پیام دهید