انواع کابل مقاوم در برابر آتش Example Site - Frequently Asked Questions(FAQ)

انواع کابل مقاوم در برابر آتش

انواع کابل مقاوم در برابر آتش

امروزه توجه به افزایش امنیت جانی انسان‌ها در تمامی ابعاد و زمینه‌های زندگی از اهمیت خاصی برخوردار است.یکی از این موارد، توجه در اجرای تأسیسات برقی و مکانیکی در ساختمان‌ها، استفاده از مصالح سوختنی، توسعه شبکه‌های انرژی برق و گاز و به کارگیری تجهیزات گوناگون در آن است که سبب افزایش احتمال آتش‌سوزی در ساختمان‌ها را بالا برده است و به همین دلیل توجه بیشتر به موضوع حفاظت ساختمان‌ها در برابر حریق امری الزامی و اجتناب ناپذیر محسوب می‌شود.

در این راستا یکی از زیر بخش‌های مدنظر در اجرای ساختمان‌ها و به ویژه ساختمان‌های بلندمرتبه جهت حفظ جان و مال انسان‌ها و فراهم ساختن ایمنی لازم در برابر آتش‌سوزی است. و رعایت اصول علمی و فنی در طراحی و توسعه شبکه‌های انرژی برق، شبکه‌ها و سیستم‌های اعلان حریق و … از جهت مقام بودن نوع و جنس مواد به کار رفته در کابل برق مقاوم در برابر حریق است. از مواردی که سطح  امنیت و ایمنی را در ساختما نها بالا می برد، سیستم‌ اعلام و اطفا حریق می باشد.

که اهمیت بالایی، در جلوگیری از حوادث را برعهده دارد؛ به همین علت استفاده از ابزار مناسب  در این رابطه که از یک طرف بتواند در برابر آسیب های فیزیکی، گرما، رطوبت، آتش، مواد خورنده و… استحکام داشته باشد و نسبت به اعلام حریق عملکرد درستی داشته باشد و از سوی دیگر این که در برابر آتش  مقاوم بوده و تولید آتش، دود و گاز نکند از جمله موارد ضروری جهت  تأمین امنیت در بناها محسوب می شود. به این دلیل که مواد به کار رفته در کابل‌های معمولی در هنگام حریق و آتش سوزی دودهای غلیظ و گازهای اسیدی خورنده تولید می کنند

که تأثیرات نامطلوبی برجای می گذارد و مانع تخلیه و مقابله با آتش شده و سبب به خطر انداختن زندگی انسان‌ها و همچنین صدمه زدن به تجهیزات را در ساختمان‌ها می‌شوند.

انواع کابل مقاوم در برابر حریق

در کشورهای توسعه یافته استفاده از کابل‌های با جنس PVC، به دلیل مشکلاتی که در مواقع آتش‌سوزی به وجود می‌آورند، منسوخ شده است. در ایران نیز با توجه به پیشرفت‌های اخیر و تحول اساسی در زمینه ایمنی و آتش‌نشانی، بررسی و کاهش موارد مخاطره آمیز در ساختمان‌ها  اهمیت زیادی دارد انواع کابل مقاوم در برابر حریق به طور کلی و بر اساس ضوابط ۷۶۰ NEC Article، کابل‌های اعلام حریق بر اساس مکان مورد استفاده به سه گروه اصلی تقسیم می‌شوند:

تقسیم‌بندی انواع کابل نسوز بر اساس استاندارد NEC در ادامه به شرح کلی هر کدام از این گروه‌ها پرداخته شده است. FPL Power – limited fire alarm cable کابل‌هائی که برای مصرف عمومی در سیستم‌های اعلام حریق استفاده می‌شوند

منظور از استفاده عمومی، قابلیت استفاده و نصب در هر جا به غیراز رایزرها، داکت‌ها و فضاهای پر شده از ماده(پلنیوم) و هر فضائی که کابل در تماس با جریان طبیعی هوا باشد، است. مگر آنکه در این موارد از لوله کاندئیت جهت کابل‌کشی استفاده شده باشد.

مطابق با قوانین، کابل‌های عمومی مخصوص سیست مهای اعلام حریق باید مقاوم در برابر حریق و انتشار حریق باشد و نیز هر دو تست ۱۴۲۴ UL و ۱۵۸۱ ULکه مربوط به vertical flame test را کامل و به درستی بگذراند. FPLR Power – limited fire alarm riser cable به عنوان کابل قابل استفاده در رایزرها، مسیرها و شفت‌های عمودی بین طبقات استفاده می‌شود.

تمامی کابل هایFPLR باید دارای ماهیت ضد حریق باشند تا از توسعه آتش در بین طبقات جلوگیری کنند. کابل مقاوم در برابر حریق رایزر باید هر دو تست ۱۶۶۶ and the vertical riser flame test UL 1424 UL را کامل و به درستی بگذراند FPLP Power – limited fire alarm plenum cable بر طبق NEC به عنوان کابل‌های مناسب برای اجرا در داکت‌ها، پلنیوم‌ها و فضاهای در مجاورت با هوای آزاد می‌باشد.

تمام کابل‌ها علاوه بر ضد حریق بودن باید دارای خاصیت عدم انتشار دود و گاز هالوژن را دارا باشد و می‌باید هر دو تست UL1424 و UL tunnel 910 test را با موفقیت بگذراند. ضوابط NEC  که در کابل مقاوم در برابر حریق باید رعایت شود

تمامی کابلها باید بر اساس تست‌های UL آزمایش شده باشند کابل‌ها باید متناسب با شرایط بومی‌باشد. در تمامی کابل‌ها فقط باید از رسانای مس خالص استفاده شود. قبل از اتصال به دستگاه کنترلر مرکزی، سیم‌کشی‌ها باید از لحاظ اتصال کوتاه، خطا و اتصال به سیستم ارت بررسی شوند و از درستی آن اطمینان حاصل شود. از کابل با سطح مقطع مناسب استفاده شود تا در طول مسیر افت جریان به کم ترین میزان برسد. نصب باید طوری صورت بگیرد که از انتشار حریق از یک طبقه به طبقه دیگر جلوگیری کند. در هر باکس ترمینال برای سهولت در نصب تجهیزات حداقل۱۵/۲۴ سانتی‌متر( ۶ اینچ )سیم آزاد باقی بماند. تمام کابلها باید به تجهیزات استاندارد متصل شوند.

همچنین بر اساس ضوابط ۸۵۱۹:۲۰۱۰ BS کابل‌های سیستم اعلام حریق بر اساس مدت زمان تحمل دما در حریق واقعی (دمای بین ۷۵۰ – ۹۵۰ درجه سانتی گراد ) به سه گروه ۳۰، ۶۰ و ۱۲۰ دقیقه شناسائی می‌شوند. ولی با این حال می بایست تمامی شرایط اعلام شده در IEC, NEC اعم از هالوژن فری و ضد حریق بودن را رعایت کند.

ندا میرهاشم
ندا میرهاشم
ندا میرهاشم هستم کارشناس تولید محتوا متنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *