کابل فیبر نوری - چیست - و چگونه - عمل می کند؟ - https://www.nirokabl.com/ Example Site - Frequently Asked Questions(FAQ)
مزایا و معایب کابل فیبر نوری
فروردین ۲۴, ۱۳۹۸
سیم مفتول چیست ؟ و چه کاربردی در صنعت سیم و کابل دارد؟
فروردین ۲۵, ۱۳۹۸

کابل فیبر نوری چیست و چگونه عمل می کند؟

کابل فیبر نوری

کابل فیبر نوری

ما در این مقاله به بررسی و تشریح و توضیح اینکه کابل فیبر نوری چیست و اینکه کابل فیبر نوری چه  کاربردی دارد،  می پردازیم .

کابل فیبر نوری در واقع یک کابل شبکه است که از رشته های شیشه ای تشکیل شده است و  این رشته ها درون یک پوشش عایق قرار گرفته اند.

کابل های فیبر نوری برای استفاده در مسافت های طولانی و شبکه های داده با عملکرد بالا و ارتباطات از راه دور ساخته شده اند.

در مقایسه با کابل های مسی ، کابل فیبرنوری پهنای باند بیشتری دارد و داده ها را در مسیرهای طولانی منتقل می کند.

کابل های نوری در تلویزیون های کابلی و سیستم های تلفنی و اینترنت کاربرد بیشتری دارد.

 

کاربرد کابل فیبر نوری

کاربرد کابل فیبر نوری

 

 

کابل های فیبر نوری چگونه عمل می کند؟

کابل های فیبر نوری سیگنال های ارتباطی را با استفاده از پالس های نوری تولید شده توسط لیزرهای کوچک یا الی ای دی ، انتقال می دهند.

این کابل ها شامل رشته های شیشه ای است که تنها هر کدام کمی از موی انسان ضخیم تر است.

مرکز هر رشته هسته یا core نامیده می شود که مسیر نور را برای حرکت فراهم می کند.

 

تقسیم بندی کابل فیبر نوری

تقسیم بندی کابل فیبر نوری

 

تقسیم بندی کابل فیبر نوری

 

  1. تک حالتی Single Mode
  2. چند حالتی Multi Mode

فیبر نوری Single Mode

فیبر نوری تک حالتی عموما دارای قطر 9میکرومتر است و برای ارسال و دریافت داده نیاز به تکنولوژی لیزر دارد.

که اجازه می دهد تنها یک حالت یا اشعه ی نور در فاصله ی 1310 nm  یا 1550nm انتقال پیدا کند.

می توانید سیگنال را تا چند مایل جا به جا کنید، که برای تامین کنندگان تلفن ها و تلویزیون های کابلی مناسب است.

در نوع چند حالته همان طور که  از نامش پیداست  اجازه می دهد که سیگنال در حالت های مختلف یا چند مسیر متفاوت ، در داخل هسته (کابل) جا به جا شوند.

این نوع کابل با فیبر نوری ای با قطر 62.5µm  یا 50 µm (میکرومتر) موجود است.

فیبر سینگل مود دارای قطر کوچکی است،

کمتر از 10 µm)  به همین دلیل هنگامی که نور در هسته ی فیبر نوری single mode جا به جا می شود، یک انعکاس کم تولید می شود.

این باعث می شود که ضریب استهلاک فیبر کاهش پیدا کند و این توانایی را ایجاد می کند که سیگنال بتواند جلوتر برود.

در نتیجه فیبر سینگل مود در فواصل طولانی و برنامه های کاربردی ای که دارای پهنای باند بیشتری هستند، استفاده می شود.

 

 

کابل فیبر نوری

کابل فیبر نوری

فیبر نوری Multi Mode


فیبرهای مالتی مود  دارای هسته ی بزرگتری هستند 62.5µm و 50 µm که چند حالت را به صورت همزمان جهت می دهد،

و به این منظور است که داده های بیشتری می توانند از هسته ی فیبر مالتی مود در یک زمان عبور کنند.

به همین دلیل انعکاس نور و پراکندگی و نرخ استهلاک بیشتری ایجاد  می شود، که باعث کاهش کیفیت سیگنال در فاصله ی طولانی می شود.

معمولا فیبر های مالتی مود در فواصل کوتاه، برای انتقال داده و برنامه های کاربردی صوتی / تصویری در شبکه های LAN بکار گرفته می شوند.

 

تفاوت  فیبر های  نوری single Mode , Multi Mode

  1.  تفاوت در انتشار نور
  2. تفاوت های بصری
  3. تفاوت در هزینه های گسترش

 

مزیت های انواع فیبر های نوری single mode  و  Multi Mode

فیبر نوری در مقایسه با سیم‌های فلزی مزایای بسیاری دارد که عبارتند از  :

  1. انتقال اطلاعات دیجیتال ، بهترین و اصلی ترین کاربرد فیبر نوری است که برای شبکه‌های کامپیوتری بسیار مفید می باشد.
  2. .فیبر نوری از سیم مسی ارزانتر است.
  3. ضخامت فیبرنوری از ضخامت سیم مسی کمتر است و این مزیت بزرگی محسوب می شود زیرا این امکان را  فراهم می کند ، که از کابلی با قطر مشابه تعداد خطوط تلفن بیشتر یا تعداد کانال‌های تلویزیونی بیشتری عبور داده شود.
  4. سیگنال عبوری از فیبرنوری نسبت به سیگنال عبوری از سیم مسی کمتر تضعیف می‌گردد.
  5. سیگنال‌های نوری در فیبرنوری با سیگنال‌های عبوری از فیبری که حتی در همان کابل است تداخل ندارند. بنابراین صدا در مکالمات تلفنی واضح تر منتقل می‌گردد و کانال های تلویزیونی هم بهتر دریافت می‌شوند.
  6. سیگنال‌ها در فیبرنوری کمتر تضعیف می‌شوند، بنابراین فرستنده‌های کم مصرف تری نسبت به فرستنده‌های با ولتاژ بالا در سیم‌های مسی نیاز داریم .
  7. وزن کمتر و اشغال کردن فضای کمتر از دیگر مزیت های فیبرهای نوری درمقایسه با سیم های مسی هستند .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09121775907
نیاز به کمک دارید؟ پیام دهید