مقایسه سیستم کابل کشی 110ولت با 220 ولت -کاربردسیستم کابل کشی 110 و220 ولت - نیروکابل
نکاتی درمورد روکش کابل های ضد آتش
فروردین ۲۲, ۱۳۹۸
دسته بندی انواع کابل های قدرت
فروردین ۲۳, ۱۳۹۸

مقایسه سیستم کابل کشی 110ولت با 220 ولت

در رابطه با مقایسه سیستم کابل کشی 110ولت با 220ولت باید بدانیم  که هر دو سیستم  110 ولت و 220 ولت کار یکسانی را انجام می دهند بدین معنا که هر دو سیستم توانی را ایجاد می کنند که خرو جی های برقی را فعال می کند.

در صورتی که برق رسانی 220ولت بکارگرفته شود جریان کمتری در مقایسه با سیستم برق رسانی 110ولت مود نیاز خواهد بود.ما در برق ساختمان همیشه با ولتاژ 220 ولت سروکارداریم . به جز برق آسانسور که سه فاز بوده و برق کار ساختمان زیاد با آن سرو کار ندارد و نصب آن وظیفه نصاب آسانسور است.

مقایسه سیستم کابل کششی 110ولت با 220 ولت

 

 

 

در این رابطه  نیاز است در ابتدا به ولتاژ بپردازیم:

ولتاژ چیست؟

 

ولتاژ در واقع یک نیرو یا انرژی الکتریکی است که سبب ایجاد جریان الکتریکی در سیم یا مدار می شود و واحد اندازه گیری آن ولت است . و ولتاژ برق در کشورهای مختلف متفاوت است.

همچنین توان را برحسب واحد وات می سنجند .

 

در حالی که اغلب لوازم برقی با برق 110ولت کارمیکنن ولی برخی از آن ها به برق 220ولت نیاز دارند مانند خشک کن ها ، اجاق های برقی و کمپرسورها به برق 220ولت نیاز دارند.برای روشن شدن یک وسیله برقی می بایست آن وسیله را بین دو نقطه وصل کنیم که آن دو نقطه دارای اختلاف پتانسیل الکتریکی باشند.

 

جریان چیست؟

 

جریان یعنی حرکت الکترون ها در یک مسیر مشخص مثلا در سیم. که این الکترون ها از آخرین لایه ظرفیت اتم خود جدا شده اند و در یک مسیر در حال حرکت هستند . بدین معنا که مقدار  انرژی که نیروی الکتریسته با خود حمل می کند . واحد جریان برق آمپر است.

توان چیست؟

مقدار انرژی که دستگاه در مدت زمان خاصی مصرف می کند و واحد آن وات است.

اصول کابل کشی در سیستم های 220 ولت و 110ولت

کابل کشی معمول 110ولت به سه سیم مختلف نیاز دارد.

  • فاز
  • نول
  • ارت

در سیستم های کابل کششی 220ولت امکان استفاده از دو گزینه سه یا چهار سیم وجود دارد. سیم های قرمز و مشکی در برق 220ولت هر یک 110ولت برق دارند و سیم سبز به عنوان سیم ارت در نظر گرفته می شود.در حالت چهار سیم یک سیم سفید نیز وجود داد که سیم نول یا مشترک نامیده می شود.

 

هنگامی که کار سیم کشی به پایان رسید پریز های برق 110ولت و 220ولت به صورت متفاوت از هم طراحی می شوند پریزهای استاندارد 110ولت برای خروجی های سه شاخه ساخته می شوند که سوراخ وسط آن برای ارت است. ذو سوراخ دیگر دارای ابعاد متفاوت هستند .

در برق 220ولت پریزها دارای 3 یا چها سوراخ هستند.

همچنین برق 220ولت دارای از نقطه نظر جریان مصرفی دارای بهره وری بالاتری است زیرا برای تامین توان یکسان با افزایش ولتاژ به جریان کمتری نیاز دارد و همانگونه که قبلا گفته شد این افزایش جریان به معنایی افزایش خطرات ایمنی برق 220ولت نسبت به 110ولت است.

 

نکات ایمنی

 

ولتاژ و آمپر بالا هر دو قادرند در صورت وقوع شوک الکتریکی خطرناک باشند. اما باید توجه داشت که مقدار جریان لازم برای شوک مرگ آفرین در حدود 80میلی امپر است.

اما چون ولتاژ و جریان به طور مستقیم با هم رابطه دارند در شرایطی که مقاومت یکسانی برای آن در نظر گرفته شود کا بر برق 110ولت به مراتب ایمن تر خواهد بود چون ولتاژ کمتری را مورد استفاده قار می دهد.

 

مقایسه سیستم کابل کششی 110ولت با 220 ولت

 

منازل مسکونی در ایالات متحده آمریکا از هر دو سیستم برق رسانی 110 و 220ولت بهره می گیرند.

پریزهای برق معمولی که در خانه ها وجود دارند به برق110 ولت مجهز می باشند در حالی که تنها تعداد محدودی از پریز ها دارای خروج برق220 ولت می باشد.

مقایسه سیستم کابل کششی 110ولت با 220 ولت

مقایسه سیستم کابل کششی 110ولت با 220 ولت

 

هر دو خروجی دارای اتصال به زمین هستند با این وجود باید موارد ایمنی را رعایت کرد.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09121775907
نیاز به کمک دارید؟ پیام دهید