قیمت سیم و کابل برق - گروه صنعتی نیرو کابل - قیمت - سیم - و - کابل برق
سیم برق نیروکابل
سیم برق
اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۸
راهنمای خرید کابل برق
راهنمای خرید کابل برق
اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۸

قیمت سیم و کابل برق

قیمت سیم و کابل برق

تاثیر قیمت فلز مس روی قیمت سیم و کابل برق

همانطور که می دانید اصلی‌ترین و مهمترین قسمت تشکیل‌دهنده سیم و کابل مسی، مس می باشد و به همین دلیل ۹۵درصد ، قیمت سیم و کابل برق  متاثر از قیمت مفتول مس خواهد بود. صنعت سیم و کابل یکی از زیر مجوعه های با اهمیت در صنعت برق می باشد.  در نتیجه می توان گفت بیشتر تاثیر را نوسانات قیمت مفتول مس روی قیمت سیم و کابل برق می گذارد.

قیمت سیم و کابل برق

تعدد و کوچک بودن واحدها در صنعت سیم و کابل

صنعت  سیم و کابل ، مثل  بسیاری از زیر مجموعه های صنعت ، دارای مشکلات متعددی می باشد ، که دلیل اصلی  آن به علت تعدد و کوچک بودن این زیر مجموعه ها می باشد.  در سال هایی که  قیمت مس عرضه دولتی با  قیمت مس بازار اختلاف  بسیار زیادی داشت ،  متاسفانه شرکتھای زیادی جهت استفاده از این سهمیه تاسیس شدند، اما سوال اساسی این است که آیا همه شرکت های ثبت شده فعال هستند یا  خیر؟ که در این وضعیت تعداد زیاد واحدھا و کوچک بودن آنھا باعث به وجو امدن  رقابت غیر اصولی  در این بخش ها  شده است

تا جایی که به نظر نمی رسد که این حجم از تقلب و کالای غیر استاندارد در هیچ قسمتی از صنعت و دیگر تولیدات در کشور ،  وجود داشته باشد. متاسفانه  قسمت زیادی از افرادی که وارد این صنعت شده اند به علت اینکه قیمت مس واقعی بسیار گران است و برای اینکه حاشیه سود مورد نظر خود را تامین کنند  از کیفیت محصولات خود می کاهند. برای جلوگیری از این مشکلات در حال حاضر جهت گیری ها در صنعت باید به گونه ای باشد   تا شرکت ھای بزرگ تر بتوانند، شرکت ھای کوچک تر را خریداری کنند تا ادغام و بزرگ سازی انجام شود

 

copper-عوامل تاثیر گذار بر روی فلز مس،قیمت سیم و کابل برق

 

اختصاص بودجه به صنایع بالادستی

مشکل دیگری که گریبانگیر این صنعت است ، تمرکز بیش از حد منابع کشور روی صنایع بالادستی می باشد . به بدین  معنا که  بودجه زیادی  تخت عنوان معدن، انرژی و منابع طبیعی و حمایت ھای دولتی ارزان در اختیار صنایع بالادستی قرار می گیرد و به صنعت سیم و برق بودجه زیادی تعلق نمی گیرد که این خود باعث کاسته شدن از کیفیت محصولات می گردد.

فروش مس در بورس کالا

مطلبی که  در چند وقت اخیر مطرح گردیده  فروش مس در بورس کالا بوده است . که متاسفانه به دلیل اختلاف نرخ ارز در بازار این موضوع، کار را سخت کرد و منجر به این شد که یک تقاضای ١٠برابری وارد بورس کالا شود. و در این  بحبوحه اختلاف نرخ ارز  باعث شد که  به صورت  یکباره  شرکت هایی از راه برسند و در بورس کالا ١٠ تا ٢٠ تن مس دولتی خریداری کنند و در بازار به قیمت دیگر بفروشند.

 

شبکه های  سیم مسی،copper-عوامل تاثیر گذار بر روی فلز مس،قیمت سیم و کابل برق

 

چکیده تحلیل قیمت سیم و کابل برق

 نتیجه می گیریم که قیمت کابل های مسی  همیشه متاثر از قیمت مواد اولیه مصرفی درساخت  آنها یعنی فلز مس و مواد پلیمری از جمله پی وی سی می باشد . که در این میان قیمت مس با توجه به اینکه قسمت اعظم ساختار کابل را تشکیل می دهد ، اهمیت زیادی دارد. که این مطلب باعث شده است به دلیل نوسانات  قیمت در بازار فلزات و همچنین سایر مواد اولیه،  قیمت بصورت هفتگی و گاهی به صورت  روزانه اعلام شود

با توجه به تحلیل هایی که محققان در زمینه داشته اند، طی دهه آتی ،  قیمت تولید مس تصفیه‌شده در جهان  روند صعودی خواهد شد . پیش‌بینی می‌شود تولید جهانی از ۲۳٫۴ میلیون تن در سال ۲۰۱۸ به ۲۹٫۹ میلیون تن تا سال ۲۰۲۷ افزایش پیدا کند  که این موضوع بیانگر میانگین رشد سالانه ۲٫۷ درصد است و در مقایسه با میانگین نرخ رشد سالانه ۲٫۵ درصد در دوره ده سال گذشته تغییر محسوسی نداشته است.

همچنین پیش‌بینی می‌گردد که  تقاضا برای مس در سطح  جهان از ۲۳٫۶ میلیون تن در سال ۲۰۱۸ به ۲۹٫۸ میلیون تن تا سال ۲۰۲۷ افزایش یابد که این میزان افزایش تقاضا بیانگر میانگین نرخ رشد سالانه ۲٫۶ درصد طی این مدت است.

 

 

 

1 Comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09121775907