سیم برق - گروه صنعتی نیروکابل مرکز تخصصی فروش انواع کابل و تابلو برق
مشکلات برقی یخچال
مشکلات برقی یخچال
اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۸
قیمت سیم و کابل برق
قیمت سیم و کابل برق
اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۸

سیم برق

سیم برق نیروکابل

سیم برق چیست؟

جهت منتقل کردن جریان الکتریکی از مکانی به مکان دیگر از نوعی رسانا استفاده می شد، که به آن سیم برق گفته می شود. عامل اصلی انتقال جریان الکتریکی در سیم‌ها در واقعا فلز یا هادی جریان استفاده شده در سیم می باشد. ساختار سیم‌ها برق معمولا از یک رسانای الکتریکی(هادی) و یک عایق الکتریکی که به صورت روکش بر روی هادی قرار گرفته تشکیل شده است.

 

سیم برق چیست؟

حتما بخوایند : قیمت سیم و کابل برق

هادی (رسانا)

طلا یک رسانای بسیار قوی در بین تمام فلزات می باشد اما به دلیل گران بودن این فلز، عموماً از جنس مس یا آلومینیوم یا ترکیبات آن‌ها استفاده می شود. سیم‌های مسی عملکرد بهتری نسبت به فلز آلومینیوم دارند.

عایق

عایق سیم‌ها از مواد پلاستیکی می باشد که وظیفه آن تامین ایزولاسیون الکتریکی سیم دارای پتانسیل الکتریکی از محیط اطراف آن است.

ضخامت

سیم‌ها بسته به کاربرد آن‌ها در ضخامت‌ها و اشکال مختلف موجود هستند. استاندارد شماره سیم های برق به شرح ذیل است:

۳۰۰ | ۲۴۰ | ۱۸۵ | ۱۵۰ | ۱۲۰ | ۹۵ | ۷۰ | ۵۰ | ۳۵ | ۲۵ | ۱۶ | ۱۰ | ۶ | ۴ | ۲٫۵ | ۱٫۵ | ۰٫۷۵ | ۱ | ۰٫۵(بر حسب میلی متر)

ضخامت سیم برق

حتما بخوانید: معرفی تجهیزات تابلو برق صنعتی و ساختمانی در نیرو کابل

نام گذاری

برای نام گذاری سیم برق به مولفه هایی همچون نوع عایق ,جنس هادی,شکل هادی و … حروفی را نسبت داده اند که از کنار هم قرار گرفتن این حروف دقیقا می توان به نوع سیم و مورد مصرف آن پی برد. این حروف عباتند از:

N: نشان دهنده سیم مسی نرم شده یا به عبارتی سیمی که طبق استاندارد VDE آلمان ساخته شده است.

Y :  عایق P.V.C دور هر رشته

S و Z : علامت سیم های مخصوص

F: علامت سیم های نرم

A : برای سیم کشی داخل لوله ها

M: به مفهوم سیم های مقاوم در مقابل رطوبت است. (کابل های استفاده در چاه آب شرب)

موارد مصرف سیم برق بر اساس حروف نام گذاری

حروف و نوع سیم و کابل موارد مصرف
سیم(NYA) سیم تک لا با روکش پلاستیکی برای سیم کشی ساختمان
سیم(NYAF) سیم افشان با روکش پلاستیکی برای سیم کشی ساختمان
سیم(NSYM) سیم مخصوص با روکش پلاستیکی برای سیم کشی ساختمان
سیم(NYM) سیم مقاوم در برابر رطوبت
سیم(NYZ) سیم یا روکش پلاستیکی برای مصارف روشنایی
سیم(NYFA) سیم برای مصرف لوستر و چراغ ها
سیم(NYAFZ) سیم دو رشته برای مصارف روشنایی (دولا)
سیم(Y) سیم مکالمه و خبری
کواکسیال(T) سیم انتن و رابط دستگاه های

معرفی انواع سیم برق نیرو کابل

 

سیم برق و کابل برق

سیم برق مفتولی یا سیم خشک

سیم مفتولی یا سیم نصب ثابت و یا به اصطلاح رایج بازار سیم خشک،  این سیم‌ها  فقط از یک رشته سیم تشکیل شده‌اند (تک رشته ) که هادی آن از جنس فلز مس بوده و عایق به کار رفته در سیم مفتولی نیز از پلیمر PVC ( پی وی سی ) از نوع پلیمر PVC/C می باشد. که به دلیل فرم‌ پذیری خوب در  سیم کشی داخلی تابلو برق و توزیع کننده ها کاربرد دارند. از ضخامت‌های مختلف این سیم در جریان‌های متفاوتی استفاده می‌گردد. این نوع سیم ها برای نصب ثابت به عنوان سیم های رابط در داکت های زیرزمینی، ماشین آلات، تابلوهای فرمان و تجهیزات کنترلی به کار می روند. قرارگیری این نوع سیم ها در داخل لوله و زیر گچ مجاز می باشد.

سیم برق مفتولی,سیم برق خشک

برای دریافت راهنمای خرید سیم و کابل مناسب کلیک کنید.

همانطور که گفتیم سیم مفتولی تنها از یک رشته تشکیل شده است ( مغز تمام مسی یا آلمینیوم ) و مانند سیم افشان رشته رشته نمی باشد.  قطر مفتول تک رشته براساس سایز سیم از ۱٫۱۳ میلی متر (برای سیم سایز ۱ ) تا ۳٫۵۷ میلی متر ( برای سیم سایز ۱۰ ) متغیر است، به علت خشکی زیاد از حد و عدم قوس پذیری مفتول و مواردی دیگر، معمولا برای مقاطع بالاتر (سطح مقطع بالاتر از ۱۰ میلی متر مربع ) از این نوع سیم استفاده نمی گردد. (برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد این نوع سیم مقاله سیم مفتولی چیست ؟ و چه کاربردی در صنعت سیم و کابل دارد را بخوانید.)

سیم برق افشان

این سیم‌ها از تابیده شدن تعداد زیادی از رشته‌های نازک سیم(هادی) و یک روکش پلاستیکی تشکیل شده‌اند. سیم برق افشان دارای انعطاف‌ و فرم پذیری بسیار خوبی است. به دلیل قابلیت انعطان بالا از آن‌ها در سیم‌کشی ساختمان استفاده می‌شود. ولتاژ نامی این سیم ۵۰۰/۳۰۰ ولت است. و با توجه به جریان عبوری در سطح مقطع های مختلف موجود می باشند. (برای دریافت اطلاعات فنی بیشتر در مورد این کابل روی اینجا کلیک کنید.)

سیم برق افشان

حتما بخوانید: چگونه یک تابلو برق خانگی بسازیم

سیم برق نیمه افشان

سیم های نیمه افشان چیزی بین سیم های مفتولی و افشان هستند. یعنی تعداد رشته های این نوع سیم به مراتب از سیم های افشان کم تر بود و در نتیجه انعطاف آن نیز از سیم های افشان کمتر ولی نسبت به سیم مفتولی که فقط داری یک رشته سیم خشک می باشد انعطاف بیشتری دارد. ولتاژ نامی این سیم ۷۵۰/۴۵۰ولت است و زمینه های کاربرد آن مشابه سیم های مفتولی است. (برای اطلاعات بیشتر در مورد این سیم و سیم مفتولی روی اینجا کلیک کنید.)

 

سیم برق نیمه افشان

حتما بخوانید: سیم و کابل ساختمانی

سیم های کواکسیال

سیم های کواکسیال به عنوان آنتن و یا رابط دستگاه های صوتی و تصویری استفاده می شوند.در این سیم ها از دو نوع هادی استفاده شده است که یک هادی در مرکز سیم از نوع مفتولی بوده که سیم اصلی می باشد و سیم دوم به صورت بافته شده در دور عایق سیم مفتولی به منظور جلوگیری از پارازیت می باشد. سیم اصلی توسط یک لایه PVC از سیم خارجی عایق شده و در نهایت یک عایق دوم کل مجموعه را محافظت میکند. ( برای مطالعه بیشتر در مورد سیم کواکسیال اینجا را کلیک کنید.

 

سفارش محصول در نیرو کابل

شما دوستان عزیز برای دریافت اخرین قیمت ها و مشاوره رایگان با کارشناسان نیرو کابل تماس بگیرید. شماره های تماس ما:

 

 

کیفیت مطلب
چقد از مطلب بالا راضی بودید؟
51star1star1star1star1star

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09121775907