کابل شبکه هوایی - نیرو کابل مرکز تخصصی فروش انواع کابل و تابلو برق 09121775907 Example Site - Frequently Asked Questions(FAQ)

کابل شبکه هوایی

روش های زیادی برای انتقال نیرو از مکانی به مکان دیگر وجود دارد. مثلا از راه دریا، زمین و هوا یکی از کم هزینه ترین این روش ها ایجاد خطوط هوایی می باشد. در این روش بخاطر اینکه از هوا به عنوان یک عایق در کابل شبکه هوایی استفاده می شود نصبت به دیگر روش ها کم هزینه تر است.

کابل شبکه هوایی,شبکه توزیع هوایی برق

حتما بخوانید: راهنمای خرید سیم و کابل برق

انواع کابل شبکه هوای از نظر ولتاژ

کابل شبکه هوایی معمولا در سه سطح ولتاژ متوسط، ولتاژ بالا و ولتاژ خیلی بالا تقسیم بندی می شوند.

کابل ولتاژ متوسط

این نوع کابل شبکه هوایی معمولا ولتاژی بین 1 تا 33 کیلو ولت انتقال می دهد. این ولتاژ برای انتقال نیرو در مناطق شهری و روستایی استفاده می شود. به این نوع کابل ها کابل توزیع نیز گفته می شود.

 

کابل  ولتاژ بالا

این نوع کابل شبکه هوایی معمولا ولتاژی بین 33 تا 230 کیلوولت را انتقال می دهد. از این ولتاژ برای خطوط انتقال میانی استفاده می شود. به این نوع کابل های کابل انتقال میانی نیز گفته می شود.

کابل ولتاژ خیلی بالا

این نوع کابل شبکه هوایی معمولا توانایی انتقال ولتاژی بین 230 تا 800 کیلو وات را دارند. از این کابل ها برای انتقال نیرو از در خطوط طولانی استفاده می شود. به این نوع کابل ها کابل انتقال  گفته می شود.

تجهیزات ویژه شبکه هوایی

حتما بخوانید: لیست قیمت انواع سیم و کابل در نیروکابل

ساختار یک شبکه هوایی انتقال نیرو شکل های متفاوتی دارد. ساده ترین روش این کار استفاده از یک سری تیرهای چوبی باشد. این تیره ها دارای یک یا چند میله صلیبی برای نگهداشتن کابل ها می باشد. استفاده از دکل های فلزی برای کابل شبکه هوایی ولتاژ بالا می باشد. در مناطقی کوهستانی که امکان حمل و جابجایی دکل های چوبی و فلزی نیست از دکل های آلمینیومی استفاده می شود که آنها را با بالگرد به محل انتقال می کنند.

انواع کابل های توزیع برق هوایی

در بالا شبکه توزیع هوایی را مختصر توضیح دادیم از این پس می خواهیم در مورد کابل های مورد استفاده در شبکه توزیع هوایی صحبت کنیم. در این روش انتقال نیرو از کابل های مختلفی همچون؛ کابل های فاصله دار، کابل لخت شبکه هوایی، کابل خود نگهدار و هادی های روکش دار استفاده می شود. که در ادامه به طور مختصری توضیحاتی در باره هر کدام داده می شود.

شبکه توزیع برق هوایی با کابل های فاصله دار:

کابل های فاصله دار در شبکه توزیع هوایی اکثر کشورها مثل آمریکا، برزیل، کشورهای آسیای جنوب شرقی و اروپا به شکل گسترده ای مورد استفاده قرار گرفته است. قیمت این نوع کابل ها نصبت به کابل خود نگهدار فشار متوسط با سطح مقطع یکسان بسیار مناسب تر است. این نوع کابل ها که در واقع نسل جدیدی از خطوط هوایی عایق شده هستند می توانند جایگزیین مناسبی برای شبکه های کابل خود نگهدار فشار متوسط باشند. نیروکابل بزرگترین مرکز تخصصی فروش انواع کابل و تابلو برق در ایران طراحی، نصب و گسترش این نوع کابل شبکه هوایی را برای کشور راهگشای بسیاری از مشکلات می داند.

شبکه توزیع برق هوایی با کابل های فاصله دار

حتما بخوانید: تجهیزات انواع تابلو برق صنعتی و ساختمانی

سیم لخت در شبکه توزیع هوایی:

این نوع سیم لخت دارای هادی از جنس مس آنیل می باشد که قدرت انتقال بار الکتریکی بالایی را دارد. از این کابل برای توزیع جریان برق در شبکه توزیع هوایی نیرو استفاده می شود. این سیم لخت از چند رشته مسی به هم تابیده شده تشکیل شده است. سیم لخت شبکه توزیع هوایی برا اساس استاندارد ها DIN 48201 و BS 125 تولید شده است. در این نوع سیم ها هیچ عایق استفاده نشده است و فقط از یک سیم مسی از نوع نیمه افشان یا افشان استفاده شده است و به همین خاطر بیشتر در سیستم انتقال نیرو هوایی اسفتاده می شود.

سیم لخت در شبکه توزیع هوایی

حتما بخوانید: لیست قیمت تابلو برق در نیروکابل

کابل خود نگهدار در سیستم شبکه توزیع هوایی

در بیشتر کشورهای در حال توسعه و جهان سوم استفاده از سیم های لخت برای توزیع هوایی نیرو مورد استفاده قرار می گیرد. این در حالی است که مصرف کنندگان انرژی در کشورهای پیشرفته استفاده از نوعی خطوط هوایی عایق شده در شبکه توزیع هوایی گسترش یافته است.  این کابل ها در چند سال اخیر مورد استقبال و استفاده گسترده در ایران قرار گرفته است.

یکی از معایب این کابل ها بدلیل استفاده از هادی آلمینیومی تلفات انرژی زیادی دارد، البته این عیب در برابر مزایایی زیادی که این کابل ها دارند زیاد مهم نیست.

مزایای عمده استفاده از کابل خود نگهدار در شبکه های هوایی توزیع برق عبارتند از:

قابلیت اطمنیان بیشتر در برابر شرایط جوی و اتفاقات ناشی از برخورد اشیاء خارجی

کاهش انرژی توزیع نشده

در مناطق جنگلی باعث کاهش هزینه شاخه زنی می شود.

کاهش تلفات درختان و تجهیزات به دلیل کاهش جریان نشتی

و....

کابل خود نگهدار در سیستم شبکه توزیع هوایی

برای مشاوره رایگان به این شماره تماس بگیرید: ۰۹۱۲۱۷۷۵۹۰۷

هادی های روکش دار در شبکه توزیع هوایی

گرچه بیش از چند دهه از نصب خطوط هوایی عایق شده در شبکه های 20 کیلو ولتی کشورهای پیشرفته نمی گذارد، اما مزایای فنی اقتصادی، زیستی محیطی، ایمنی و افزایش کیفیت برق این نوع از خطوط، موجب گسترش قابل توجه آن ها در شبکه های توزیع گردیده است. به عنوانمثال بیش از 30 درصد شبکه توزیع در فنلاند بطول 3200 کیلومتر، 60 درصد شبکه توزیع در سوئد بطول 2800 کیلومتر، 30 درصد شبکه توزیع در نروژ بطول 2200 کیلومتر و 96 درصد شبکه توزیع در کره جنوبی با این نوع از خطوط جایگیزن شده است. این در حالی است که اولین پروژه های خطوط هوایی عایق شده در سال 1970 در فنلاند اجرا شده و از نصب این خطوط در کره جنوبی بیش از 15 سال نمی گذرد.

هادی های روکش دار در شبکه توزیع هوایی

برای مشاوره رایگان به این شماره تماس بگیرید: ۰۹۱۲۱۷۷۵۹۰۷

مزایای استفاده از هادی های روکش دار در شبکه توزیع هوایی

کاهش قطعی های کوتاه مدت و بلندمدت انرژی الکتریکی

کاهش انرژی های توزیع نشده

امکان کاهش خسارات ناشی از آزاد سازی حریم خطوط

افزایش قابلیت اطمینان شبکه بویژه در یک بازار برق رقابتی

حفظ ایمنی تجهیزات و استفاده کنندگان

حفظ محیط زیست از طریق کاهش شاخه زنی، قطع درختان و جلوگیری از مرک و میر پرندگان

کاهش نشتی برق و برق دزدی

کاهش هزینه های نگهداری خط

افزایش امکان تعمیرات دوره ای و پیش بینی شده

و....

برای رفتن به قسمت کابل قدرت کلیک کنید.

 

09121775907
نیاز به کمک دارید؟ پیام دهید