سیم و کابل ساختمان - نیرو کابل مرکز تخصصی فروش انواع کابل و تابلو برق 09121775907 Example Site - Frequently Asked Questions(FAQ)

سیم و کابل ساختمان

امروزه با توجه به پیشرفت فراوان تکنولوژی و دستگاه های  الکترونیکی و نیاز این دستگاه ها به برق در ساختمان، سیم کشی مناسب یک اصل مهم و بی بدیل شده است. سیم کشی ساختمان یا برق کشی ساختمان به عنوان یک رشته و حرفه در هنرستان های کشور تدریس می شود و سالانه جوانان زیادی به این گرایش از علم برق روی می آورند. در این جا سعی داریم تا شما را با انواع سیم و کابل ساختمان، بایدها و نبایدها در زمینه سیم و کابل ساختمان آشنا کنیم. امیداوریم مورد توجه شما قرار بگیرد.

سیم و کابل ساختمان

حتما بخوانید: لیست قیمت سیم و کابل برق

نکاتی که هنگام خرید سیم و کابل ساختمان باید رعایت کنید

اکثر شما تاکنون حتی برای یک بار هم که شده اقدام به خرید سیم و کابل برق برای منزل مسکونی خود کرده اید. پس بهتر است بدانید افزایش بی سابقه قیمت مس، بسیاری از تولیدکنندگان سیم و کابل را به فکر جایگزینی آلومینیوم به جای مس انداخته است. سیم های آلومینیومی برای مصارف عمومی و سیم کشی های داخلی، به ویژه در هادی های افشان(همه چیز در مورد هادی ها افشان) و مقاطع کوچک اصلا مناسب نیستند و دارای اشکالات فنی بسیاری هستند. پس حتما باید سیم ها و کابل های تهیه شده از فلز مس تولید شده باشند.

استفاده از کابل نامناسب و خطر آتش سوزی در ساختمان

طبق تحقیقات انجام شده متاسفانه سیم کشی نامناسب و استفاده از کابل های غیر استاندار در ساختمان یکی از علت ها اصلی آتش سوزی در ساختمان می باشد. امارها نشان می دهد 50درصد از آتش سوزی های ساختمان  در اثر اتصالی کابل های برق ساختمان هاست. به همین دلیل انتخاب سیم و کابل مناسب برای جلوگیری از خطرات احتمالی برای هر ساختمانی بسیار مورد اهمیت می باشد.استفاده از کابل نامناسب و خطر آتش سوزی در ساختمان

حتما بخوانید: راهنمای خرید سیم و کابل برق

راه های تشخیص سیم و کابل ساختمانی مناسب

جالب است که بدانید بیش از 150 کارخانه رسمی تولید سیم و کابل ساختمانی و هزاران کارگاه کوچک تولید سیم و کابل که همگی در این صنعت مشغول هستند که بعضی از این ها متاسفانه اقدام به تولید جنس بی کیفیت و غیر استاندارد می کنند. این موضوع کار را برای خریداران سیم و کابل مناسب و استاندارد سخت کرده است. در ادامه راه های تشخیص سیم و کابل استاندارد را برای شما بیان می کنیم.

چگونه کابل استاندارد را از کابل غیر استاندارد تشخیص دهیم؟

  • سیم و کابل ساختمانی باید داری سطح بیرونی صاف و فاقد هر گونه برجستگی و فرورفتگی باشد.
  • عایق کابل باید به راحتی از هادی (مس) جدا گردد.
  • وزن و قطر سیم و کابل نمی تواند دلیلی بر کیفیت آن باشد. زیرا این وزن امکان دارد بخاطر قطر عایق یا غلاف دور سیم باشد. و نه هادی (مس)
  • جایگیری هادی مسی در مرکز کابل یکی دیگر از مواردی است که باید بررسی شود.

انواع سیم و کابل برق ساختمان

به طور معمول کابل برق از یک هادی و یک عایق تشکیل شده است. دو نوع تک رشته ای و دو رشته ای در سیم‌ها وجود دارد.  سیم‌­های تک رشته ای برای سیم کشی توکار و سیم­‌های دو رشته ای برای سیم­ کشی روکار مورد استفاده قرار می گیرند.

سیم‌­ها ساختمانی از نظر کارایی به سه دسته‌ی افشان، مفتولی و نیمه افشان تقسیم می‌­شوند. البته یک نوع دیگر به نام سیم کواکسیال هم در بازار موجود است که برای نصب آنتن و دستگاه­‌های صوتی و تصویری کاربرد دارد. با کسب اطلاعات راجع به انواع سیم‌های برقی که معرفی شد، می­توان مناسب‌ترین انتخاب سیم برای سیم کشی را داشت که در ادامه شما را با انواع آنها بیشتر آشنا می‌کنیم.

سیم افشان

چند رشته سیم به هم تابیده ساختار این سیم را تشکیل می‌دهند. عایق سیم­‌های افشان از جنس PVC است و تا ولتاژ ۷۵۰ ولت را پشتیبانی می­‌کند. این نوع سیم برق، در برابر حرارت مقاومت بالایی دارد و برای انتخاب سیم برای سیم کشی توکار معمولا از این نوع سیم استفاده می­‌شود. (برای خواندن مطالب بیشتر در این مورد اینجا کلیک کنید.)

سیم و کابل ساختمانی,سیم افشان

حتما بخوانید: همه چیز در مورد سیم برق

سیم مفتولی

گزینه‌ی دیگر برای انتخاب سیم برای سیم کشی در ساختمان، سیم مفتولی است. در واقع سیم مفتولی از یک رشته سیم هادی تشکیل می­‌شوند و قابل فرم‌دهی هستند. کاربرد این نوع سیم در تابلوهای برق و سیستم‌های برق فشار قوی می باشد. (همه چیز در مورد سیم مفتولی)

سیم و کابل ساختمان,سیم مفتولی

حتما بخوانید:تجهیزات تابلو برق

سیم نیمه افشان

سیم نیمه افشان چیزی ما بین سیم‌های افشان و مفتولی است. این نوع سیم، رشته سیم­‌های به هم تابیده‌ی کمتری نسبت به سیم افشان دارد و انعطاف‌پذیری آن نسبت به سیم مفتولی بیشتر است. یکی از گزینه­‌های انتخاب برای سیم کشی ساختمان، می‌تواند سیم نیمه افشان باشد که باید با رای ناظر یا مهندس پروژه انتخاب شود. (همه چیز در مورد سیم نیمه افشان)

سیم و کابل ساختمان,سیم نیمه افشان

سیم کواکسیال

همان‌طور که قبلا گفتیم، سیم کواکسیال برای آنتن­‌ها و رابط‌­های صوتی تصویری استفاده می­‌شود. این نوع سیم از دو رشته سیم تشکیل شده است. یک سیم مفتولی در مرکز آن است و سیم دیگری برای جلوگیری از پارازیت بین غلاف سیم مفتولی و عایق آن بافته می­‌شود.

سیم و کابل ساختمان,سیم کواکسیال

حتما بخوانید: همه چیز درمورد کابل کواکسیال

انتخاب سیم و کابل ساختمان بر اساس شماره های روی روکش کابل

هر سیم دارای شماره‌ی استانداردی است و در هنگام انتخاب سیم برای سیم کشی تجهیزات مختلف باید نهایت دقت صورت گیرد؛ زیرا با انتخاب نادرست نمره‌ی سیم، درصدی از سرمایه ما از بین خواهد رفت.

بر طبق استاندارد سیم کشی، تجهیزات گوناگون نیازمند یک شماره خاص از سیم برق هستند.

  • به عنوان مثال برای سیم پریزهای سالن، اتاق‌ها و آشپزخانه از سیم شماره ۲٫۵
  • سیم­‌های مربوط به روشنایی از شماره ۱٫۵
  • برای سیم کولر از سیم شماره ۴ و برای تابلو برق از سیم شماره ۴ و ۶ میلی‌متر استفاده می‌شود.

انتخاب سیم و کابل ساختمان بر اساس شماره های روی روکش کابل

شماره‌­های سیم برق در نام‌گذاری کابل نقش زیادی دارند. به این ترتیب که تعداد رشته سیم و شماره سیم برق، نام کابل را تشکیل می­‌دهند. به طور مثال یک کابل که از دو رشته سیم با نمره ۲٫۵ تشکیل شده، کابل ۲٫۵×۲ نام دارد. همچنین یکی دیگر از مزایای شماره سیم برق این است که اگر مشکل یا اتصالی در سیم کشی برق پیش بیاید، این مشکل به راحتی و به کمک شماره‌ی سیم قابل تشخیص و رفع است.

انتخاب سیم برای سیم کشی بر اساس نمره‌­های زیر (واحد میلی‌متر) انجام می‌شود:

۳۰۰ | ۲۴۰ | ۱۸۵ | ۱۵۰ | ۱۲۰ | ۹۵ | ۷۰ | ۵۰ | ۳۵ | ۲۵ | ۱۶ | ۱۰ | ۶ | ۴ | ۲٫۵ | ۱٫۵ | ۰٫۷۵ | ۱ | ۰٫۵

جدول حروف روی سیم و کابل ساختمان و موارد مصرف

حروف و نوع سیم و کابلموارد مصرف
سیم(NYA)سیم تک لا با روکش پلاستیکی برای سیم کشی ساختمان
سیم(NYAF)سیم افشان با روکش پلاستیکی برای سیم کشی ساختمان
سیم(NSYM)سیم مخصوص با روکش پلاستیکی برای سیم کشی ساختمان
سیم(NYM)سیم مقاوم در برابر رطوبت
سیم(NYZ)سیم یا روکش پلاستیکی برای مصارف روشنایی
سیم(NYFA)سیم برای مصرف لوستر و چراغ ها
سیم(NYAFZ)سیم دو رشته برای مصارف روشنایی (دولا)
سیم(Y)سیم مکالمه و خبری
کواکسیال(T)سیم انتن و رابط دستگاه های

طول سیم برق برای سیم کشی ساختمان

طول سیم مورد نیاز سیم کشی برای هر ساختمانی متفاوت می باشد و بستگی به تجهیزات به‌کار رفته و وسایل برقی موجود دارد. برای به دست آوردن متراژ سیم برق، معمولا از نقشه سیم کشی ساختمانی که توسط مهندسین برق طراحی شده استفاده می نمایند. از آنجایی­که همه‌ی سیم‌های ساختمان باید به تابلوی برق بروند، فاصله از آخرین وسیله تا تابلو برق میزان طول مورد نیاز برای سیم کشی را نشان می‌دهد.بهتر است همیشه کوتاه ترین مسیر انتخاب شود تا علاوه بر بالا رفتن سرعت عمل، از سیم‌های کمتری در کار استفاده شود.

طول سیم و کابل ساختمان

حتما بخوانید: قیمت انواع تابلو برق صنعتی و ساختمانی

09121775907
نیاز به کمک دارید؟ پیام دهید